Buzdolabı sürekli çalışıyor (Ekranlı)

Buzdolabınızda iç aksam veya çalışma kaynaklı bir takım sorunlar oluşabilir ve bu sorunlar nedeniyle buzdolabınız sürekli çalışma eğilimi gösterebilir. Bu durumun üstesinden gelmek için bazı adımları takip etmeniz gerekir.

Buzdolabınızın sürekli çalışmaması için, soğutma gücünün ayarlanmasını sağlayan termostat (sıcaklık kontrol aracı) düğmesinin 4 Santigrat derece ve daha düşük bir seviyeye ayarlanması, kapağının çok sık açılıp kapatılmaması ve kapı lastiklerinin birbirine iyi yapışması gereklidir. Ayrıca buzdolabının kapasitesinden fazla yüklenmemesi ve yeterli elektriği alması da sürekli çalışmaması açısından önemlidir.

Soğutma seviyesini ayarlayın

Buzdolabının kapağı üzerinde veya buzdolabının içinde sıcaklık ayarlarını yapabileceğiniz bir ekran bulunur. Buzdolabınızın ideal soğutma performansını sağlayacağı değer 4 Santigrat derecedir. Buzdolabınızın içindekileri yiyecek ve içeceklerin daha soğuk olmasını isterseniz ayarı 2 Santigrat dereceye getirebilirsiniz. Bazı modellerde ise buzdolabınızın önündeki ekranda soğutucu bölümünü temsil eden kapı simgesi ve yanında sıcaklık seviyesi görüntülenir. Ekranın yanında ya da altında bulunan düğmelere basarak 2'şer Santigrat derecelik aralıklarla seçim yapabilirsiniz. Ortalama soğutma seviyesine ihtiyacınız varsa 4 Santigrat dereceye, en yüksek soğutma seviyesi için ise 2 Santigrat dereceye ayarlayabilirsiniz.

Sıcaklık ayar ekranı

User-added image

Elektrik kesintisi yaşadıysanız

Uzun süre elektrik kesintisi yaşadıysanız ve buzdolabınızın içindeki soğuk hava iyice ısındıysa, makineniz soğuk havayı gereken seviyeye çıkarana kadar çalışmaya devam edecektir.

Ufak bir temizlik

Buzdolabı kapağının lastikleri doğru şekilde yapışmıyorsa soğuk hava dışarı kaçar. Kirlenme veya yiyeceklerin bulaşması gibi durumlardan dolayı bu sorunu yaşayabilirsiniz. Sıcak su ile ıslattığınız bezi kullanarak lastikleri ve lastiklerin yapıştığı yüzeyi silin. Ardından 2 saat boyunca kapağı açılmadan çalışmasını sağlayın. Buzdolabının lastikleri yerlerine doğru şekilde yapışır.
 
Daha Fazla Arayın