Arçelik
Arçelik
5.01.2024

Çamaşır makinesi deterjan almıyor

Çamaşır makineniz hiç deterjan almıyorsa aşağıda size önereceğimiz adımları izleyebilirsiniz.

Suyunuzun basıncı düşük olabilir. Ön yıkama programını seçin. Makinenizin arka tarafında yer alan su giriş hortumları tıkanmışsa temizleyin ve kıvrılmışsa düzeltin. Deterjan çekmecesi kirlenmişse ya da tıkanmışsa temizleyin. Deterjan nemlenmişse ya da kullanım ömrü dolmuşsa yenisini alarak makineyi tekrar çalıştırın.

Su basıncı

Musluğunuzdan akan suyun basıncı düşük ya da dengesiz olabilir. Bunun için herhangi bir musluktan su akışını (basıncı) kontrol edin. Suyun basıncı düşükse makinenin deterjan çekmecesine yeterli miktarda su gelmediği için deterjanı alamaz.

Su akışı kontrolüHortum kontrolü

Makinenin arkasında yer alan şebeke su giriş hortumlarının kıvrılmış olup olmadığını kontrol edin. Kıvrılma varsa düzeltin.

Hortum kontrolüFiltre temizliği

Makinenin arkasındaki su giriş musluklarının ucunda ve su giriş hortumlarının musluğa takıldığı uçlarda birer adet filtre bulunur. Bu filtreler, şebeke suyundaki yabancı maddelerin ve kirlerin makineye girmesini engeller. Yabancı maddeler ve kirler biriktikçe filtrelerin temizlenmeleri gerekir.

Filtre girişi ve temizliğiSu giriş hortumlarındaki filtrelerin temizlenmesi için öncelikle makinenin arkasındaki muslukları kapayın. Su giriş hortumlarını bağlantı yerlerinden sola doğru çevirerek sökün. Süzgeç şeklindeki filtrelerin üzerinde oluşan tortuları uygun bir fırçayla iyice temizleyin. Sonrasında lastik (conta) ve filtreleri dikkatlice tekrar yerlerine takarak hortum vidalarını elinizle sıkıp sabitleyin.

Uyarı: Filtre temizliği yetkili servislerin garanti kapsamı dışında kalan bir işlemdir.

Deterjan çekmecesi kontrolü

Bu durumda makinenizin ön tarafındaki çekmeceyi çekin. Deterjan çekmecesini yerinden çıkarmak için yumuşatıcı koyulan renkli parçaya üstten bastırıp kendinize doğru çekin. Çekmeceyi ve çekmecenin çıkarıldığı bölümün üst tavanındaki su püskürtme deliklerini kullanmadığınız bir diş fırçası yardımıyla temizleyin.

Temizleme işi bittikten sonra çekmeceyi kurulayıp yumuşatıcı koyulan renkli parçayı yerine takın ve çekmeceyi çıkardığınız yere tekrar yerleştirerek kontrol edin.

Deterjan çekmecesi kontrolü ve temizliği

Deterjan kontrolü

Kullandığınız deterjan ıslanmışsa veya nemden dolayı topaklanarak akışkanlığını kaybetmişse makine deterjanı almaya başladığında deterjanın bir kısmı çekmecede kalır. Makine deterjanın hepsini alamadığı için yıkama verimi düşer.

Uyarı: Deterjan kapalı kutuda, nemsiz ve kuru bir ortamda saklanmalıdır.

Sorun devam ederse 0850 210 0 888 numaralı telefon ile Arçelik çağrı merkezimizden veya +90 544 444 08 88 numaralı telefon ile Arçelik Destek WhatsApp hesabımızdan destek alabilirsiniz.
 
Yardım mı gerekli?
Probleminizi en güvenli ve hızlı şekilde birlikte çözebilir, servis randevusu oluşturabilirsiniz.