Arçelik
Arçelik
5.01.2024

Çamaşır makinesi çamaşırlarda deterjan bırakıyor

Çamaşır makineniz çamaşırlarınızı deterjanlı bırakıyorsa aşağıda size önereceğimiz adımları izleyebilirsiniz.
Tüm bu adımları kontrol ettikten sonra sorun devam ederse 0850 210 0 888 numaralı çağrı merkezi hattını arayarak müşteri hizmetleri ile iletişime geçin.


Fazla deterjan kullanmış olabilirsiniz

Fazla miktarda deterjan koymuş veya matik olmayan bir deterjan kullandıysanız çamaşırlarınız deterjanlı kalabilir. Matik olan bir deterjanı uygun seviyede koyup tekrar deneyin.

Matik olmayan deterjanlar, elde yıkama deterjanıdır, çamaşır makinenizde kullanmayınız.

Deterjan kullanım miktarları; çamaşırın kirliliğine, seçeceğiniz programa ve yük miktarına göre deterjan paketi üzerinde bulunur. Belirtilen dozajı aşmadan ve çamaşır suyu kullanmadan tekrar deneyin.

Deterjan kullanımı (hatalı / doğru)




Deterjanınız ıslanmış veya nemden dolayı topaklanmış olabilir

Kullandığınız deterjan ıslanmışsa veya nemden dolayı topaklanarak akışkanlığını kaybetmişse makine deterjanı almaya başladığında deterjanın bir kısmı çekmecede kalır. Makine deterjanın hepsini alamadığı için yıkama verimi düşer.

Topaklanma varsa değiştirin ve "Pamuklu", "Sentetik" gibi programlar için deterjanı "II" yazan çekmece gözüne koyarak tekrar deneyin.


Yanlış program seçimi

Düşük sıcaklıkta, kısa bir program seçmiş olabilirsiniz. "Pamuklu 40" veya beyaz çamaşırlarınız için "Pamuklu 60" programını seçerek tekrar deyin.


Deterjan çekmecesi temizliği

Deterjan çekmecesi kirlenmiş olabilir, yerinden çıkararak temizleyin ve yeni bir program başlatıp tekrar deneyin.

Bu durumda öncelikle makinenizin ön tarafındaki deterjan çekmecesini çekin. Deterjan çekmecesini yerinden çıkarmak için yumuşatıcı koyulan renkli parçaya üstten bastırıp kendinize doğru çekin ve tamamen çıkarın. Çekmeceyi ve çekmece gözünün tavanındaki su püskürtme deliklerini kullanmadığınız bir diş fırçası yardımıyla ılık suyun altında temizleyin ve iyice durulayın. Temizleme işi bittikten sonra çekmeceyi kurulayıp yumuşatıcı koyulan renkli parçayı yerine takın ve çekmeceyi çıkardığınız yere tekrar yerleştirerek kontrol edin.

Deterjan çekmecesi


Deterjan çekmecesi temizliği





Makinenize fazla çamaşır koymuş olabilirsiniz

Makinenin içine kapasitesinden fazla çamaşır koyulduğunda çamaşırlar zarar görebilir. Bunun için, seçtiğiniz yıkama programının gerektirdiği miktarda çamaşır koymaya dikkat edin. 

Yükleme kontrolü (hatalı / doğru)



 
Yardım mı gerekli?
Probleminizi en güvenli ve hızlı şekilde birlikte çözebilir, servis randevusu oluşturabilirsiniz.