Uzman Yardımı

Ürünlerimizin kullanımında dikkat edilmesi gerekenler, tavsiyeler, küçük dokunuşlarla deneyimlerinizi arttırabilirsiniz.

Bilgisayar kullanımında enerji tasarrufu yapmak için

Bilgisayarlar kuşkusuz en sık kullanılan elektronik aletlerden biri. Peki, neredeyse sürekli elimizin altında olan bu cihazları nasıl daha verimli kullanabileceğinizi biliyor musunuz?

Bilgisayar kullanımında enerji tasarrufu sağlamak için bilgisayarınızı açık bırakmak yerine uyku moduna alın. Bilgisayarınız uyku modundayken, monitör ve sabit disk gibi parçalar enerji tüketimi yapmaz. Üstelik hiçbir veri kaybı yaşamazsınız.

Ayrıca bilgisayarlarda enerji tüketimini en aza indirmek için geliştirilmiş “güç tasarrufu” modu bulunur. Denetim masasına girip güç tasarrufu ayarlarından bu modu seçebilir ve enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Benzer ayarları ekranınız için de yaparak bilgisayarınızın enerji tüketimini azaltabilirsiniz.

Bilgisayarınızın güç ayarlarını düzenleyerek ekranının ne kadar süre sonra karartılmasını ya da kapatılmasını, bekleme moduna ne zaman geçmesini istediğinizi düzenleyebilirsiniz. Bu süreler kısaldıkça bilgisayarınız daha az enerji tüketir. Ekranınızın kontrastını %50 azaltırsanız ortalama 40-50 Watt’lık bir enerji tasarrufu elde edebilirsiniz.

Bilgisayarınızı uzun süre kullanmadığınızda devreye giren ekran koruyucular monitörünüzün daha az enerji tüketmesini sağlamaz. Aksine, ekranın aktif durumda kalarak normal kullanımdaki kadar enerji harcamasına neden olur. Uzun süre kullanmayacağınız zamanlarda ekran koruyucu kullanmak yerine monitörünüzü kapatmanızı tavsiye ederiz.

Arka planda çalışan programlar bilgisayarınızın daha fazla enerji tüketmesine neden olur. Kullanmadığınız programları ve kablosuz ağ, Bluetooth, USB portları ve DVD/CD sürücüleri gibi özellikleri ihtiyacınız olmadığı zamanlarda kapatırsanız bilgisayarınız daha tasarruflu çalışacaktır. Bilgisayarınızı kullanmadığınız zamanlarda ana düğmeden kapatmanızı ve prizden çıkarmanızı tavsiye ederiz. Böylece bilgisayarın bekleme modunda enerji tüketmesinin önüne geçebilirsiniz.
ARÇELİK

Yardımve Destek

 • Sıkça sorulan sorular
  ile ürün kullanımlarındaki sorularınızı yanıtlıyoruz.

 • Ürün tanıtım videolarımızı 
  buradan izleyebilirsiniz.

 • Arçelik’ten Tam Destek 
  +90 544 444 0 888 ile WhatsApp'tan veya
  0850 210 0 888 ile 7/24 bize ulaşabilirsiniz.

 • Uzman yardımlarımız ile ürünleri tanımak artık daha kolay.