Kurutucunuzdaki zorlu kirlerden kurtulmak için

Ceplerde unutulan eşyalar yıkanma sırasında çok sorun yaratmayabilir ama kurutucuya geçtiklerinde yüksek ısı yüzünden eriyerek çıkarılması güç lekeler oluşturabilir. Ufaklıkların pastel boyaları, ceplerde unutulan sakızlar, tükenmez kalemden akmış mürekkep… Hiçbiri gözünüzü korkutmasın. İşte bu zorlu kirlerden kurtulmak için birkaç öneri.

Şeker ve sakız: Kurutucunuzdaki erimiş şeker ve sakız kalıntılarını öncelikle bir kredi kartı ya da plastik bir spatula yardımıyla kazıyabildiğiniz kadar kazıyın. Kalan kirlerin üzerine buz küpleri koyun. Sertleşerek yapıştıkları yerden kolay çıkarılabilecek hale gelmesi için 2 dakika bekleyin. Soğuyarak sertleşen kalıntıları parçalayarak temizlemeye çalışın. Kirler hâlâ duruyorsa temiz bir bulaşık bezini yumuşatıcıyla ıslatarak lekelerin üzerine yerleştirin ve 20 dakika bekleyin. Yumuşatıcıda bulunan kimyasallar lekenin yapışkan yapısını bozar ve kalıntıları temizlemenize yardımcı olur.

Mürekkep: Kurutucunuzda oluşan mürekkep lekelerini temizlemek için eski bir bezi alkolle nemlendirin ve kirli yüzeyi iyice silin. Alkol, mürekkebi kısa sürede temizleyecektir. Ancak kurutucunuzun yüksek ısılarda çalıştığını ve alkolün yanıcı bir madde olduğunu unutmayın. Bu işlemden sonra hem cihazınız hem de kendi sağlığınız için kurutucunuzu nemli bir bezle, alkol kalıntısı kalmadığından emin olana kadar silmeyi ihmal etmeyin.

Ruj, pastel boya, dudak merhemi: Eriyerek kurutucunuza yapışmış ruj ya da ufaklıkların pastel boyaları gibi parafin içeren kirleri temizlemek için cihazınızı boş bir şekilde birkaç dakika çalıştırın. Isınarak yumuşamış kirleri plastik bir spatula ya da kredi kartıyla kazımaya çalışın. Kirlerden tamamen kurtulamadıysanız kuru ve temiz bir beze az miktarda zeytinyağı dökün ve lekeli bölgeyi ovalayın. Lekelerden kalan yağ kalıntılarını nemli bir bez ve az miktarda bulaşık deterjanıyla iyice temizlemeyi unutmayın.

Kuş tüyü yastık ve yorganlar: Kuş tüyü yastıklarınız, yorganlarınız bir şanssızlık sonucu kurutucunuzda delindiyse, cihazınızın içine tavuk atılmış gibi bir görüntü ortaya çıkabilir. Tüm yüzeyi kuş tüyleriyle kaplanmış kurutucunun içini elinizle boşaltabildiğiniz kadar boşaltın. Ardından kalan tüyler için elektrikli süpürge kullanabilirsiniz. Elektrikli süpürgenin ince uçlu aksesuarları yardımıyla kurutucunuzun her köşesini ve deliğini temizlediğinizden emin olun. Kurutucuda kalan tüyler bir sonraki kullanımda alev alarak ciddi kazalara neden olabilir.
ARÇELİK

Yardımve Destek

 • Sıkça sorulan sorular
  ile ürün kullanımlarındaki sorularınızı yanıtlıyoruz.

 • Ürün tanıtım videolarımızı 
  buradan izleyebilirsiniz.

 • Arçelik’ten Tam Destek 
  +90 544 444 0 888 ile WhatsApp'tan veya
  0850 210 0 888 ile 7/24 bize ulaşabilirsiniz.

 • Uzman yardımlarımız ile ürünleri tanımak artık daha kolay.