İşinizi kolaylaştıracak çamaşır yıkama ve kurutma önerileri

Kirlilerinizi yıkama ve kurutma süreçlerine yardımcı olacak birkaç küçük tavsiye ve ipucuna ne dersiniz? Bu pratik önerilerle çamaşır makinenizi ve kurutucunuzu çok daha verimli kullanabilirsiniz.

Çamaşır yıkarken hem doğayı hem de cebinizi korumak için kirlilerinizi daha az suyla, daha düşük ısıda yıkamanızı tavsiye ederiz. Giysilerinizin etiketlerinde yıkanabilecekleri en yüksek sıcaklık gösterilir. Çamaşırlar, etiketlerde yazan dereceden daha düşük ısılarda yıkanabilir. Çamaşır makinelerinin sürekli düşük sıcaklıklarda çalıştırılması tavsiye edilmez ancak bu enerji tasarrufu sağladığından, özellikle az kirli, hassas ve koyu renkli çamaşırlarınızı yıkarken düşük sıcaklıkları tercih edebilirsiniz. Bu işlem için kullanmanızı öneririz.

Çamaşır makinenizi tam doldurmadan çalıştırmak gereksiz enerji ve su tüketimine neden olur. Yıkama sıklığınızı belli bir düzene oturtarak makinenizi tam dolduktan sonra çalıştırın. Tamamen doldurmadan çalıştırmak zorunda kaldığınızda daha az su ve enerji tüketen “yarım yük” ya da “ekonomik” yıkama programlarını tercih edebilirsiniz.

Kalın pamuklularla havluların nem tutma ve kurutma özellikleri diğer çamaşırlardan farklıdır. Bu durum kurutma makinenizin kuruluk sensörünün yanılmasına neden olabilir. Kurutma sensörü doğru çalışmadığında bazı çamaşırlarınız gereğinden fazla ısınırken, diğerleri tam olarak kurumayabilir. Bu yüzden kalın pamuklularınızı ve havlularınızı kurutucuya diğer çamaşırlarınızdan ayrı olarak koymanızı öneririz.

Düzenli temizliği ihmal edilen kurutucular daha fazla enerji tüketir. Daha da önemlisi, kurutucu içinde giysilerinizin bıraktığı kalıntılar bir dahaki kurutma işleminde alev alabilecek yumaklar oluşturabilir. Yangın riskini ortadan kaldırmak için hava filtresini mutlaka her kurutmadan sonra temizleyin. Kurutucunuzun kirlenebilecek ve tıkanabilecek diğer kısımlarını da düzenli olarak temizlemeyi unutmayın.

Kıyafetlerinizi gereğinden uzun süre kurutucuda tutmak giysilerinize zarar verebilir. Ayrıca kurutma makinenizi daha uzun süre çalıştırmak, daha çok enerji tüketimi anlamına gelir. Bu sorunun önüne geçmek için akıllı sensörlere sahip Arçelik ürünlerini tercih etmenizi öneririz. Nem sensörüne sahip kurutma makineleri kıyafetlerinizin kuruluk derecesini algılayarak makineyi doğru zamanda kapatır.
ARÇELİK

Yardımve Destek

 • Sıkça sorulan sorular
  ile ürün kullanımlarındaki sorularınızı yanıtlıyoruz.

 • Ürün tanıtım videolarımızı 
  buradan izleyebilirsiniz.

 • Arçelik’ten Tam Destek 
  +90 544 444 0 888 ile WhatsApp'tan veya
  0850 210 0 888 ile 7/24 bize ulaşabilirsiniz.

 • Uzman yardımlarımız ile ürünleri tanımak artık daha kolay.