Buzdolabınızı organize ederken

Alt raflardaki gıdaların üsttekilere göre daha soğuk olduğunu fark etmişsinizdir. Buzdolaplarının soğutma sistemleri ve rafların konumu nedeniyle dolabınızın farklı bölgeleri farklı ısılardadır. Peki hangi gıdalar hangi raflarda en uygun ısıda muhafaza edilir? Bazı buzdolaplarında meyve, sebze, et ve peynir için özel olarak tasarlanmış bölmeler bulunur. Bu bölmeler belirtilen gıdalar için en uygun koşulları sağlar. Buzdolabınızda bu bölmeler yoksa birkaç öneriye ihtiyacınız olabilir.

İşte buzdolabınızı organize ederken dikkat etmenizi tavsiye ettiğimiz dizilim şekilleri.

Kapı rafları: Sık sık açılıp kapandığını göz önüne alırsak, kapı bölmeleri buzdolabınızın en sıcak yeridir. Dolayısıyla kapıda yer alan raflara ısı dalgalanmalarına ve daha yüksek derecelere dayanabilecek gıdalar yerleştirmenizi öneririz. Buzdolabı kapısında görmeye alışık olduğumuz günlük süt ve yumurta, kolay bozulabilen gıdalar olduklarından aslında daha soğuk raflara yerleştirilmelidir. Kapı raflarında su, meyve suyu, meşrubat, baharat gibi ısı değişiminden etkilenmeyen gıdaları, raf ömürlerine dikkat ederek rahatlıkla saklayabilirsiniz.

Üst raflar: Buzdolabınızda ısının en sabit olduğu yer üst raflardır. Alt kısımlar kadar soğuk olmayan üst raflarda tüketime hazır, pişirilmesine gerek olmayan ve kısa sürede tüketilecek gıdaları saklayabilirsiniz. Pişirdiğiniz yemekleri, meyve ve sebzeleri ve hazır sandviçleri üst raflara yerleştirebilirsiniz. Bu sayede kısa süre içinde tüketeceğiniz bu gıdaları görmeniz ve ulaşmanız da kolaylaşır.

Alt raflar: Et, tavuk, balık gibi gıdalar bakterilerin en hızlı çoğalabildiği yiyeceklerdir. Bu gıdaları buzdolabınızın en soğuk bölümü olan alt raflara yerleştirerek tazeliklerini daha uzun süre koruyabilirsiniz. Alt raflar, düşük ısılarda daha uzun süre taze kalan günlük süt ve yumurta gibi gıdalar için de en doğru tercihtir.

Buzdolabının üzeri: Buzdolabının mekanik aksamındaki sıcak hava kondenser yardımıyla dışarı atılır. Bu durum cihazınızın üst kısmının ısınmasına neden olur. Ekmek ve benzeri gıdaları buzdolabınızın üzerinde saklamak onların yüksek ısıda daha çabuk bozulmasına neden olur. Dolabınızın üst kısmını bir depolama alanı olarak kullanmak istiyorsanız bu alana kâğıt havlu, yemek kitapları ya da tencere gibi eşyalarınızı yerleştirebilirsiniz.
ARÇELİK

Yardımve Destek

 • Sıkça sorulan sorular
  ile ürün kullanımlarındaki sorularınızı yanıtlıyoruz.

 • Ürün tanıtım videolarımızı 
  buradan izleyebilirsiniz.

 • Arçelik’ten Tam Destek 
  +90 544 444 0 888 ile WhatsApp'tan veya
  0850 210 0 888 ile 7/24 bize ulaşabilirsiniz.

 • Uzman yardımlarımız ile ürünleri tanımak artık daha kolay.