Vücudun İhtiyacı Olan Suyu Bu Besinlerden de Alıyoruz: Su Oranı Yüksek Besinler

Vücudun İhtiyacı Olan Suyu Bu Besinlerden de Alıyoruz: Su Oranı Yüksek Besinler

Günde ne kadar su içmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Bu soruya “8 bardak” ya da “2 litre” gibi farklı cevaplarınız olabilir. Evet, bu sorunun net bir cevabı yok, çünkü tüketilmesi gereken ideal su miktarı cinsiyet, yaş, boy, kilo, yaşanan coğrafya, yapılan egzersizler gibi pek çok kritere göre değişiklik göstermektedir. Yine de “Akıllardaki Önemli Soru: Günde Ne Kadar Su İçmeliyim?” yazımızda da bahsettiğimiz gibi, bir genelleme yapılması gerekiyorsa kadınların günde 2.7 litre, erkeklerin ise 3.7 litre sıvı tüketmesi gerektiği pek çok kaynakta belirtilmektedir1, 2. Fakat belirtilen bu miktar bir günde içilmesi gereken su değildir; çünkü tüketilen besinlerden de vücudun ihtiyacı olan sıvı miktarı belli bir oranda karşılanmaktadır3.

Peki; su miktarı fazla besinler tüketerek vücudunuza aldığınız sıvı miktarını artırmaya ne dersiniz? Yüksek su içeren sebzeler hangileridir, hangi meyvelerde su oranı yüksektir? Özellikle çiğ tüketip vücudunuza daha fazla su almanızı sağlayacak besinleri sıralayalım.

Salatalık

Salatalık

Salatalık yediğinizde aslında yüksek oranda su tükettiğinizi biliyor muydunuz? Magnezyum, K Vitamini, potasyum gibi önemli vitamin ve elementlerin bulunduğu salatalıkta %95-%96 oranında su bulunuyor. Salatalığı dilerseniz güzelce yıkadıktan sonra yiyebilir dilerseniz de suyunu sıkabilir ya da smoothie’lerinize ekleyebilirsiniz.

 Göbek Salata

Göbek Salata

Salata yaparken kullandığınız göbek (atom) salata sayesinde aslında vücudunuza su da alıyorsunuz! Düşük kalorili besinlerden biri olan ve %96 oranında su içeren göbek salatada A, C Vitamini ve yüksek oranda lif de bulunuyor.

Karpuz

Karpuz

Yazın en renkli, sevilen ve serinletici meyvelerinden biri olan karpuz da bol miktarda su içeren meyvelerden. A, B6, C Vitamini ve magnezyum içeren, üstelik düşük kalorili olan karpuzun yaklaşık %92’si sudan oluşuyor. Yani “Yazın Neden Daha Fazla Su İçilmeli? Yazın Kaç Litre Su İçilmeli?” yazımızda da bahsettiğimiz gibi, terleme nedeniyle vücuttan su çıkışının yoğun olduğu yaz mevsiminde dehidrasyonun oluşmasını önlemek için karpuz tüketebilirsiniz.

Kereviz

%95 oranında su içeren kereviz, sindirim sistemine yardımcı olan lifin yanı sıra K Vitamini ve potasyum da içeriyor. Su içeriği yüksek olan bu sebzeyi çiğ tüketmeniz ise su tüketim miktarının olumlu yönde etkilenmesi için daha faydalı olabilir. Örneğin kerevizi rendeledikten sonra onu, su içeren besinler arasında da yer alan yoğurt ile karıştırıp lezzetli bir salata yapabilirsiniz.

Domates

Yemeklerin olmazsa olmazlarından kabul edilen, hem çiğ hem de pişmiş bir şekilde tüketilebilen domates de vücuda aldığınız su miktarını etkileyen besinlerden biri olarak kabul ediliyor. Antioksidan bakımından zengin olan domatesin çiğ halinin yaklaşık %94’ü sudan oluşuyor.

Çilek

İlkbahar ve yaz aylarının gözdelerinden olan, tadıyla olduğu kadar kokusuyla büyüleyen çilek de %91’lik oranıyla en çok su içeren meyvelerden biri. Yüksek miktarda lif içeren, antioksidan, C Vitamini, folik asit ve manganez gibi içerikler bakımından zengin olan çileği smoothie’lere eklemek de lezzetli bir seçim olabilir.

Kavun

Yaz aylarının sevilen meyvelerinden bir diğeri de kavun! Yaklaşık %90’ı sudan oluşan kavunda da A Vitamini’ne artı olarak yüksek miktarda lif bulunuyor. Yemek sonrasında tatlı niyetine tüketmenin yanı sıra salatalara, smoothie’lere de kavun ekleyebilirsiniz.

Portakal ve Greyfurt

C Vitamini bakımından zengin olduğu bilinen ve meyve olarak da meyve suyu olarak da kış aylarında bolca tüketilen portakal ve greyfurtta %88 oranında su bulunuyor. Yani günlük hayatta su tüketiminin bir bölümünü portakal ve greyfurt tüketerek sağlamak mümkün olabilir.

Beslenmenize Dikkat Edin, Ama Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Baş ağrısı, sindirim sorunları, böbrek ve kalpte çeşitli sağlık sorunları, konsantrasyon eksikliği, ciltte problemler… “Vücudunuzun Suya İhtiyacı Var: Yeterli Miktarda Su İçmemenin Zararları” yazımızda da bahsettiğimiz gibi, dehidrasyon yaşamanın vücudunuzda olumsuz yansımaları olabilir. Su oranı yüksek besinlerle beslenmek dehidrasyon yaşama ihtimalini düşürebilir, fakat su içmeden yani sadece öğünlerde tüketilen sebze ve meyvelerle vücudun ihtiyacı olan suyu karşılamaya çalışmak da yeterli olmayabilir.

Günlük su ihtiyacınızı karşılamak için ise kalitesinden emin olduğunuz, pratik bir şekilde ulaşabileceğiniz temiz içme suyu tüketmek oldukça önemli. İyi suyun güvencesi Arçelik su arıtma cihazları bu konuda size yardımcı olmaya hazır! Musluk suyundaki sağlığa zararlı olabilecek yabancı maddeleri %99,8 oranında ayrıştırarak size temiz içme suyu sunan Arçelik su arıtma cihazı sayesinde size sadece iyi suyun tadını çıkarmak kalır!

Bu blog sadece bilgi amaçlı olup, sağlık tavsiyesi içermez. Profesyonel tıbbi yardımın yerine geçmeyeceği gibi, teşhis ve tedavi için de kullanılamaz. Bu blogda okuduğunuz herhangi bir içerik nedeniyle tıbbi yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Kaynakça

Kaynakça

 1. Dietary Reference Intakes for Water, Sodium, Chloride, Potassium and Sulfate

The National Academies of Sciences Engineering Medicine

 • Water: How Much Should You Drink Every Day?
 • Mayo Clinic

 • Hydrating Foods: The Top 20 and Their Benefits
 • Medical News Today, Jennifer Berry, Katherine Marengo LDN, R.D.

 • 19 Water-Rich Foods That Help You Stay Hydrated
 • Brianna Elliott, RD

  İLETİŞİM FORMU
  x
  Lütfen Ad Soyad bilgilerinizi giriniz.
  Lütfen telefon numaranızı giriniz.
  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Ticari Elektronik İleti (E-mail, SMS, Whatsapp) Almak İstiyorum.

  Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

  Kişisel verilerimin, pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Arçelik tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, kullanım alışkanlıklarıma ve ihtiyaçlarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda tarafıma reklam, promosyon, kampanya ve benzeri iletiler gönderilmesini ve bu amaçla Arçelik'in hizmet aldığı tedarikçilere aktarılmasını kabul ediyorum.

  Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni.