En Çok Merak Edilen Konu: Su İçmek Zayıflatır mı?

En Çok Merak Edilen Konu: Su İçmek Zayıflatır mı?

Vücut sistemlerinizin düzgün bir biçimde çalışması için beslenmenize dikkat etmenizin yanında yeterli miktarda su tüketmeniz de çok önemli. Fakat su içmek sadece organlarınızın işlevlerini yerine getirmesi konusunda yardımcı olmuyor, daha fazlası var! Farklı alanlarda yapılan araştırmalar, suyun aynı zamanda zayıflamaya yardımcı etkisi olduğunu da ortaya koyuyor. Şimdi, “Su içmek zayıflamaya yardımcı etkisi olur mu?” sorusunun cevabını, yapılan araştırmaları paylaşarak ayrıntılı bir şekilde verelim.

limonlu suyun faydaları

İçtiğiniz Su Miktarı Kilonuzu Etkiliyor Olabilir

Yeterli miktarda su içmek, toplam enerji alımı ve günlük enerji tüketimi arasındaki dengenin korunmasına yardımcı olmaktadır1. Yapılan bir araştırma sonucunda, günde 1 litreden az su içen kilolu kadınların içtikleri miktarı 1 litrenin üstüne çıkardıklarında kilo verdikleri, bel çevrelerinin inceldiği ve vücut yağ oranlarının düştüğü kanıtlanmış durumda. Bu kişilerin sadece içtikleri suyu artırarak bir yılda 2 kilo verdikleri gözlemlenmiş. Ayrıca araştırmaya katılan kadınlar; içtikleri gazoz, meşrubat, şekerli meyve suyu, şekerli çay ve kahve gibi tatlandırılmış içeceklerin yerine de su içmişler. Su alımını artırmaları ve tatlandırılmış içecekleri azaltmaları da kilo kaybını olumlu olarak etkilemiş2. Bu araştırma doğrultusunda; günlük su tüketiminiz azsa içtiğiniz suyu artırmanın, şekerli içeceklerin yerine su içmenin kilo vermenize yardımcı olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca şekerli içeceklerin yanı sıra diyet içeceklerden de uzak durup onların yerine su tüketmenizde fayda var. Çünkü uzmanlar diyet içeceklerin de masum olmadığını belirtmekteler. Obez kadınlar arasında yapılan bir araştırma, diyet içecek yerine su içildiğinde kilolarında ve insülin dirençlerinde büyük azalma yaşandığını ortaya koymakta3. Çünkü tatlandırılmış kalorili içecekleri bırakıp bunların yerine su içtiğinizde toplam enerji alımınız azalır4.

Kısacası eğer “Su içerek zayıfladım.” diyebilmek istiyorsanız kalorili içecekleri bir kenara bırakıp onların yerine su içmeye başlayabilirsiniz.

limonlu suyun faydaları

Yemekten Önce Su İçmek Zayıflatabilir

“Su içmek zayıflatır mı?” sorusuna cevap bulmak için birçok araştırma yapılmakta. Bu doğrultuda yapılan araştırmalardan biri ise orta ve ileri yaşlardaki kişilerin yemekten önce su içmelerinin, yemekten alınan enerji miktarını azalttığı için kilo vermelerine yardımcı olabileceğini5 kanıtlar nitelikte.

Başka bir araştırma ise kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinden önce su içen kişilerin 8 hafta sonra kilolarında, deri kıvrım kalınlıklarında ve iştahlarında azalma olduğunun altını çizmekte6.

limonlu suyun faydaları

Su İçmek Metabolizmayı Hızlandırır

Kilo verme konusunda metabolizma hızınız da oldukça etkin bir konu. Peki, 500 ml su içmenin metabolizma hızında %30 artış sağladığını biliyor muydunuz? Bu artış 10 dakika içinde olur, 30-40 dakika sonra maksimum seviyeye ulaşır ve bir saatten fazla sürer7. Suyun başlattığı bu durum, kilo vermeye etki eder, vücut ağırlığını ve vücut kitle endeksini azaltır8.

Yapılan bir araştırma, 500 ml su içildikten sonraki 90 dakika içinde normalden %2 - 3 daha fazla kalori yakıldığını ortaya koymaktadır9.

Diyet Yaparken Sudan da Destek Alın

Araştırmalardan da görebileceğiniz gibi, zayıflamak için diyet yapıyorsanız yediklerinizin yanında içtiklerinizi de gözden geçirmelisiniz. Eğer kalori alımını sınırlandıran hipokalorik bir diyet yapıyorsanız bu diyeti yemekten önce 500 ml su içerek desteklediğinizde kilo kaybınız daha fazla olabilir10.

Fakat bu noktada fazla su içmenin de dezavantajları olabileceğini ve vücudunuzun ihtiyacı olan miktarda su tüketmeye özen göstermeniz gerektiğini hatırlatalım. Dilerseniz “Fazla Su İçmek Zararlı mıdır? İhtiyacınızdan Fazla Su İçtiğinizin Belirtileri” yazımız bu konuda size rehberlik edebilir.

Her Şeyin Başı Su

“Vücudunuza İyi Bakın: Su İçmenin Faydaları” yeterli miktarda içtiğiniz su, vücudunuzdaki organ ve sistemlerin işlevlerini yerine getirmesi konusunda oldukça önemlidir. Günde bu kadar çok tüketmeniz gereken suyun kalorisi olmadığı için çok şanslısınız! Şekerli içeceklerin aksine suyu, kilo almayı düşünmeden istediğiniz kadar içebiliyorsunuz. Yani aklınızda “Su içmek kilo aldırır mı?” düşüncesi varsa cevap belli: Hayır, su birikmesine neden olan kalp yetmezliği gibi bir sağlık sorununuz yoksa su içmek kilo aldırmaz11.

Ayrıca, zayıflamak için su içmek kadar temiz su içmek de mühim. Eğer içtiğiniz suya dikkat etmez, içinde zararlı maddeler bulunan suyu tüketirseniz vücudunuza farkında olmadan zarar verebilirsiniz. Çünkü suda bulunan bakteri, virüs ve zararlı kimyasal maddelerin yanı sıra plastik pet şişe sular ve damacana sular da sağlığınız için tehlike yaratabilir. Suların içinde durduğu, bisphenol A (BPA) içeren plastik şişeler de suya salınım yapabilir12, ağızları açıldıktan sonra da bekleyen suda bakteriler oluşabilir13. Ayrıca BPA içermeyen pet şişelerde rastlanabilen BHPF maddesinin de pek çok sağlık sorununa neden olduğunu belirtmekte fayda var14.

Peki, ne yapabilirsiniz? Suyunuzu taze, temiz ve kaliteli şekilde tüketmek için su arıtma cihazı kullanabilirsiniz. Bu cihazlar suyunuzu filtreden geçirerek içindeki zararlı maddeleri temizler ve size arındırılmış su sunar.

Kullandığı ters ozmos teknolojisiyle Arçelik’in ürettiği su arıtma cihazı, vücudunuza hak ettiği kalitede suyu vermenize yardımcı olur. Suyunu istediğiniz her an, temiz ve sağlıklı şekilde hazırlar, kullanımınıza sunar. Size de beslenmenize dikkat etmenizin yanı sıra yeterli miktarda temiz suyunuzu içmek kalır!

Bu blog sadece bilgi amaçlı olup, sağlık tavsiyesi içermez. Profesyonel tıbbi yardımın yerine geçmeyeceği gibi, teşhis ve tedavi için de kullanılamaz. Bu blogda okuduğunuz herhangi bir içerik nedeniyle tıbbi yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Kaynakça

 1. Effect Water Intake on Body Weight Wiśniewska K, Kurowska E, Okręglicka K.
 2. Drinking Water Is Associated With Weight Loss in Overweight Dieting Women Independent of Diet and Activity Jodi D Stookey, Florence Constant, Barry M Popkin
 3. Effects On Weight Loss In Adults Of Replacing Diet Beverages With Water During A Hypoenergetic Diet: A Randomized, 24-Wk Clinical Trial. Madjd A, Taylor MA, Delavari A, Malekzadeh R, Macdonald IA, Farshchi HR
 4. Replacing Sweetened Caloric Beverages With Drinking Water Is Associated With Lower Energy Intake. Stookey JD, Constant F, Gardner CD, Popkin BM
 5. Water Consumption Increases Weight Loss During A Hypocaloric Diet Intervention in Middle-Aged And Older Adults. Dennis EA1, Dengo AL, Comber DL, Flack KD, Savla J, Davy KP, Davy BM.
 6. Effect Of Excessive Water İntake On Body Weight, Body Mass İndex, Body Fat, And Appetite Of Overweight Female Participants Vinu Ashok Kumar Vij, Anjali S Joshi
 7. Water-Induced Thermogenesis Michael Boschmann, Jochen Steiniger
 8. Effect Of 'Water Induced Thermogenesis' On Body Weight, Body Mass Index And Body Composition Of Overweight Subjects. Vij VA, Joshi AS
 9. Cardiovascular And Metabolic Responses To Tap Water Ingestion in Young Humans: Does The Water Temperature Matter? Girona M, Grasser EK, Dulloo AG, Montani JP
 10. Water Consumption Increases Weight Loss During A Hypocaloric Diet Intervention in Middle-Aged And Older Adults. Dennis EA1, Dengo AL, Comber DL, Flack KD, Savla J, Davy KP, Davy BM.
 11. Heart Failure Symptoms WEBMD
 12. Bisphenol A: Food Exposure and Impact on Human Health Susana Almeida António Raposo Maira Almeida‐González Conrado Carrascosa
 13. Bottled Water. How Safe Is It? Sean D. Raj
 14. Fluorene-9-bisphenol is anti-oestrogenic and may cause adverse pregnancy outcomes in mice Jianying Hu
İLETİŞİM FORMU
x
Lütfen Ad Soyad bilgilerinizi giriniz.
Lütfen telefon numaranızı giriniz.
Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

Ticari Elektronik İleti (E-mail, SMS, Whatsapp) Almak İstiyorum.

Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

Kişisel verilerimin, pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Arçelik tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, kullanım alışkanlıklarıma ve ihtiyaçlarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda tarafıma reklam, promosyon, kampanya ve benzeri iletiler gönderilmesini ve bu amaçla Arçelik'in hizmet aldığı tedarikçilere aktarılmasını kabul ediyorum.

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni.