Sağlığı İçin Bilmeniz Şart: Köpeklerde ve Kedilerde Su Tüketimi

Sağlığı İçin Bilmeniz Şart: Köpeklerde ve Kedilerde Su Tüketimi

Su, insanlar için olduğu kadar küçük dostlarımız için de hayati önem taşır. Kedi ve köpeklerin yeterli su içmeleri, sağlıklarını korumaları için şarttır. Gelin şimdi, kedi ve köpeklerin su tüketimi hakkındaki önemli detayları paylaşalım.

Köpeklerin Ne Kadar Su İçmeleri Gerekir?

Köpekler vücut ısılarını solunum ile düzenlerler. Hava ne kadar sıcak olursa veya köpeğiniz ne kadar hareket ederse solunuma bağlı su kaybı da o oranda fazla olur. Ayrıca kuru mama da midedeki ve bağırsaktaki sıvıları emdiği için ayrı bir susuzluk nedeni olabilir1.

Köpeklere ne kadar su verilmeli konusunda genel öneri, köpeğin kilosu başına 30-60 ml su şeklinde olsa da köpeğin ırkı, yaşı, hareketliliği, hava sıcaklığı gibi etmenler bunu değiştirebilir2. Yavru köpek su tüketimi ise birkaç saatte bir belirli miktar şeklinde ve yavruların su içimini takip etmek gerekir3.

uzun_05

Kedilerin Ne Kadar Su İçmeleri Gerekir?

“Kediler günde ne kadar su içer? sorusuna uzmanlar kilo başına yaklaşık 50 ml olarak yanıt vermektedirler. Yaklaşık 4 haftalık olana kadar anne sütüyle beslenen yavrular, bu dönemden sonra sütten kesilmeye başlarlar. Bu da “Yavru kedi ne zaman su içer?” sorusunun yanıtını bize verir: Yavru kediler, anne sütü ile beslenmeyi bıraktıktan sonra vücut ihtiyaçları için su içmeye başlamalıdırlar4.

Su Tüketimi Miktarı Hastalık Habercisi Olabilir

Köpeklerde su tüketimi, onların sağlıkları hakkında ipucu veriyor olabilir. Pankreatit, parvovirüs veya leptospirosis hastalıkları az su içmeye neden olurken enfeksiyon veya diyabet gibi problemler ise köpeklerde aşırı su içme sebebi olabilir5.

“Kediler neden çok su içer?” diyorsanız da bunun cevabı; böbrek hastalığı, diyabet, hipertiroid ve idrar yolu hastalığı gibi rahatsızlıklar olabilir6.

05_a

Köpeklerde Su Tüketimi

Köpekler susuz kaldıklarında böbrekleri fazladan çalışmak zorunda kalır ve böbreklerin iflas etmesi bile söz konusu olabilir7. Köpeğinizin idrarı da su durumu hakkında çok şey söyler. Eğer idrarın rengi açık sarıysa köpeğiniz yeterince su içiyor demektir. Su gibi hiç sarılığı olmayan idrar ise köpeğin çok su içtiğini veya idrarını yoğunlaştırmadığını gösterir. İdrar parlak, koyu sarıysa ya susuz kalmıştır ya başka sağlık sorunu bulunuyor olabilir. İdrar başka renklerdeyse ya da çok koyu sarı tonlarındaysa hemen veterinerinize danışmalısınız8.

Böbrek hastalıkları, diyabet, kanda yüksek kalsiyum, kısırlaşmamış dişilerde rahim iltihabı gibi nedenler fazla su içmeye yol açabilir9. Fazla su içmek de su zehirlenmesine neden olabilir. Bunun koordinasyon kaybı, mide bulantısı, kusma, açık renk dişeti, aşırı salya, ciddi durumlarda zor nefes alma, yığılma, bilinç kaybı, nöbet, koma gibi belirtileri hatta ölüm gibi bir sonucu olabilir. Su zehirlenmesi, aşırı düşük sodyum seviyesi demek olan, nadir ama ölümcül olabilen hiponatremiye yol açabilir10.

05_b

Kedilerde Su Tüketimi

Kedilerde su tüketimi yeterli olmadığında susuzluk yani dehidrasyon başlar. Kedilerde dehidrasyon belirtileri arasında ağız kuruluğu, uyuşukluk, depresyon, hızlı nefes alma, iştah kaybı yer alır. “Kedime nasıl su içirebilirim?” diyorsanız su kabının kendisini veya yerini değiştirmeyi, suyu sık tazelemeyi, kedi çeşmesi kullanmayı deneyebilirsiniz. Örneğin su kabı derin ve darsa kap bıyıklarına değiyor olabilir ve bu ona rahatsızlık verebilir. Bu durumda daha sığ ve geniş bir kap deneyebilirsiniz11. Ayrıca içmemesinin nedeni suyu beğenmemesi de olabilir.

Taş Oluşumunda Tüketilen Su Miktarı ve Kalitesi Önemli

Tercih edilen mama, kedinizin ya da köpeğinizin ihtiyacı olan besin değerlerini karşılaması açısından elbette önemlidir. Fakat tam da bu noktada suyun da sağlık açısından önemli bir etken olduğunu unutmamak gerekir. Az su tüketimi ya da yiyecekler, içecekler sayesinde alınan minerallerin çökmesi mikroskobik ürolitlerin (kristallerin) oluşmasına neden olabilir. Bu noktada teşhis edilen ürolitler de önemlidir. Çünkü strüvit ürolitleri diyet ya da ilaç ile çözdürülebilirler fakat kalsiyum oksalat ürolitleri müdahale ile alınmalıdır12. Kedi ve köpeklerde kristal ya da taş oluşumunu engellemenin en doğru yolu ise veteriner hekimin önerdiği mamayı tercih etmenin yanı sıra küçük dostunuzun su tüketimine ve tükettiği suyun kalitesine dikkat etmektir. Özellikle ters ozmos teknolojisine sahip su arıtma cihazları, kedi ya da köpeğinizin vücudu için zararlı olabilecek ve taş oluşumuna sebebiyet verebilecek pek çok maddeyi ayrıştırır13.

Dostunuzun İyiliği İçin Arıtma Su Cihazlarından Yardım Alın

Hayvanlar doğada suyu kirleten maddeleri tanıyıp hangi su kaynaklarından uzak duracaklarını bilebilirler, ancak evlerde iki seçenekleri mevcuttur: Ya koyduğunuz suyu içerler ya da susuzluk riskini göze alırlar. Oysa onlara hiç zarar vermek istemediğiniz halde, küçük dostlarınıza verdiğiniz sularda ilaç kalıntıları, metaller, böcek ilaçları, klor, florür gibi maddeler olabilir14. Eğer hazır içme suyu veriyorsanız güneşe maruz kalmış damacana suya, sağlığa zararlı bisphenol A (BPA) maddesi ya da BPA’sız şişelerde rastlanabilen ve başka bir zararlı madde olan BHPF karışmış olabilir15, 16.

Peki, kedi ve köpeğinize verdiğiniz suyun zararlı maddelerden arınmış, temiz ve kaliteli olmasını istemez misiniz? Elbette ki istersiniz! Su arıtma cihazları bu konuda size yardımcı olabilir. Uzmanlar, su arıtma cihazı teknolojilerinden ters ozmosun çok küçük gözenekleri olduğunu ve bu sayede bütün metalleri, böcek ilaçlarını ve florürü ayrıştırabildiğini, dolayısıyla canlıların tüketeceği suyu zararlı maddelerden arındırmak adına çok iyi bir sistem olduğunu belirtmektedirler17.

Arçelik, ters ozmos teknolojili su arıtma cihazıları ile can dostunuzun da yanında! Arçelik su arıtma cihazları sayesinde can dostunuzun suyunu içmeye uygun ve temiz kılabilirsiniz!

Bu blog sadece bilgi amaçlı olup, sağlık tavsiyesi içermez. Profesyonel tıbbi yardımın yerine geçmeyeceği gibi, teşhis ve tedavi için de kullanılamaz. Bu blogda okuduğunuz herhangi bir içerik nedeniyle tıbbi yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Kaynakça

 1. How Much Water Should Dogs Drink Dr. Peter Dobias, DVM
 2. How Much Water Should Dogs Drink Dr. Peter Dobias, DVM
 3. How Much Water Should Your Dog Be Drinking? Dr. Karen Becker
 4. Cat Hydration – Do Cats Drink Water? Purina
 5. How Much Water Should Your Dog Be Drinking? Dr. Karen Becker
 6. Why Is Your Cat Drinking Lots of Water? Purina
 7. How Much Water Should Dogs Drink Dr. Peter Dobias, DVM
 8. Dog Urine Assessment: The Low-Cost Annual Test That Every Dog Needs Dr. Karen Becker
 9. My Dog is Drinking a Lot of Water (Polydipsia) Dr. Mike Paul, DVM
 10. Water Intoxication in Dogs Centennial Animal Hospital
 11. Cat Hydration – Do Cats Drink Water? Purina
 12. Köpek ve Kedilerde Ürolitiazis Hasan Albasa, Carl A. Osborne, Jody P. Lulich, Arda A. Sancak
 13. Why I Don’t Recommend Alkaline Water for Dogs and Cats Dr. Karen Becker
 14. Can Hard Water Harm Yor Dog? Julia Henriques
 15. Bisphenol A: Food Exposure and Impact on Human Health Susana Almeida António Raposo Maira Almeida‐González Conrado Carrascosa
 16. Fluorene-9-bisphenol is anti-oestrogenic and may cause adverse pregnancy outcomes in mice Jianying Hu
 17. Why I Don’t Recommend Alkaline Water for Dogs and Cats Dr. Karen Becker
İLETİŞİM FORMU
x
Lütfen Ad Soyad bilgilerinizi giriniz.
Lütfen telefon numaranızı giriniz.
Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

Ticari Elektronik İleti (E-mail, SMS, Whatsapp) Almak İstiyorum.

Lütfen izin kutusunu işaretleyiniz.

Kişisel verilerimin, pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Arçelik tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, kullanım alışkanlıklarıma ve ihtiyaçlarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda tarafıma reklam, promosyon, kampanya ve benzeri iletiler gönderilmesini ve bu amaçla Arçelik'in hizmet aldığı tedarikçilere aktarılmasını kabul ediyorum.

Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin aydınlatma metni.