Sıkça Sorulan Sorular
Tüm ürünlerimiz hakkında sıkça sorulan sorular ve cevaplarına bu sayfadan erişebilirsiniz.
IOS
  Sayfa:1/1  Ürün Sayýsý:11 
Cep telefonumdaki fotoğrafları bilgisayara nasıl aktarabilirim?

iOS işletim sistemli akıllı telefon ile bilgisayarınız arasında fotoğraf ya da video gibi verileri aktarmak için iTunes programını kullanmanız gerekir. Cep telefonunuzu iTunes’la her senkronize edişinizde cihazınızdaki içerikler bilgisayarınızla eşleştirilerek güncellenir. Bu aktarım sırasında herhangi bir sorun yaşamamak ve en iyi performansı almak için iTunes’un en son sürümünü indirmenizi ya da programı güncellemenizi öneririz. Aşağıdaki adımları takip ederek iPhone, iPad veya iPod Touch gibi akıllı cihazlarınızdaki fotoğrafları bilgisayarınıza ve bilgisayarınızdaki fotoğrafları akıllı cihazlarınıza aktarabilirsiniz.

Bilgisayarınızdan iTunes programını çalıştırın ve cihazınızı USB kabloyla bilgisayarınıza bağlayın. iTunes kenar çubuğunda bulunan “Fotoğrafları Eşzamanla” seçeneğini işaretleyin. Açılan menüden bilgisayarınıza aktarmak istediğiniz klasörleri seçin ve “Uygula”ya tıklayın. Bu işlemi yaparken “Videoları Dahil Et” seçeneğini işaretlerseniz klasörlerde bulunan videoları da bilgisayarınıza aktarabilirsiniz.

“Fotoğrafları Eşzamanla” seçeneğinin yerinde “iCloud Fotoğraflar Açık” ifadesini görüyorsanız, cep telefonunuzdaki tüm verilerin aynı zamanda iCloud bulut servisinde yedeklendiğini anlayabilirsiniz. Bu durumda, verilerinizi bulut servisinden hem cep telefonunuza hem de bilgisayarınıza geri çağırabilirsiniz. Dolayısıyla eşzamanlama işlemini manuel olarak yapmanıza gerek kalmaz.

...devamını oku

Cep telefonumdaki fotoğraf, video ya da müzik dosyalarını başka bir telefona nasıl transfer edebilirim ?

Bir cep telefonundan diğerine fotoğraf, müzik ya da video gibi çok yüklü olmayan verileri aktarmanın en kolay yolu, e-posta ya da anlık mesajlaşma hizmetleridir. Android tabanlı cihazlarda bulunan NFC ve Android Beam özellikleri sayesinde, cihazları sadece birbirine dokundurarak veri aktarabilirsiniz. Bunun için her iki cihazda da bu özelliklerin aktif hale getirilmesi ve cihazların ekranları açık konumdayken sırtlarının birbirine dokundurulması yeterli olacaktır. iOS cihazlar için benzer bir kolaylık sunan AirDrop özelliğiyle iPhone, iPad ya da Mac bilgisayarlar arası veri aktarımı yapılabilir. Benzer bir şekilde bu özelliği kullanabilmek için her iki cihazda AirDrop özelliğinin aktif olması gerekir. Eğer yollamak istediğiniz verinin boyutları bu hizmetler için fazla büyükse, Wetransfer gibi, web üzerinden yüklü verileri aktarmaya yarayan harici hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

...devamını oku

Yeni bir cep telefonu aldım. Eski telefonumdaki verileri yeni telefonuma nasıl aktarabilirim ?

Birkaç basit işlemle bir mobil cihazdaki kişiler, mesaj geçmişi, kamera fotoğrafları, videolar, web yer işaretleri, e-posta hesapları ve takvimler verilerini, hatta kullandığınız uygulamaları bir diğer cihaza aktarabilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz ilk yöntem bulut servisleridir.

Cihazlarınızın işletim sistemi fark etmeksizin, Google Drive ya da iCloud gibi bulut yedekleme servislerini kullanarak verilerinizi eski cihazınızdan yenisine aktarabilirsiniz. Bunun için, eski cihazınızın ayarlarından “Yedekleme” seçeneğine dokunarak önce verilerinizi kullanmak istediğiniz bulut servisine yedeklemeniz gerekir. Bu işlem tamamlandıktan sonra aynı bulut servisine yeni cihazınızdan giriş yaparak yedeklediğiniz verileri cihazınıza indirebilirsiniz.

Bulut servisleri dışında, iOS ve Android marketlerden aynı hizmeti sunan pek çok veri aktarım uygulamasına erişebilirsiniz. Örnek olarak, Samsung Smart Switch mobil ya da masaüstü uygulamasını kullanarak verilerinizi aynı ya da farklı işletim sistemine sahip cihazlarınız arasında aktarabilirsiniz.

...devamını oku

Başka cep telefonları, tablet ve laptop gibi cihazların benim telefonum üzerinden internete erişmelerini nasıl sağlarım? Cep telefonumun internetini nasıl paylaştırabilirim?

Akıllı telefonlar modem olarak kullanılabilir. Diğer bir deyişle, başka akıllı cihazlar, hatta bilgisayarların cep telefonunuz üzerinden internete erişmesini sağlayabilirsiniz. Bu yöntemin, telefonunuzun WiFi bağlantısını devre dışı bırakacağını ve hücresel internet bağlantısını paylaşıma açacağını unutmayın.

Cep telefonunuzun internetini paylaştırmak için, telefonunuzun ana menüsünden “Ayarlar”a girin. Ayarlardan, “Kişisel Erişim Noktası”na giriş yapın ve bu ayarı etkinleştirin. Bu ekranda göreceğiniz “WiFi Parolası” alanına dokunun ve bir parola belirleyin. Bu parolayı bir kez belirlemeniz yeterlidir. Siz değiştirmediğiniz sürece sonraki bağlantılar için de bu parola geçerli olacaktır. Artık cep telefonunuz, diğer cihazlarınızın WiFi ağ taramasında bir bağlantı noktası olarak belirecek. İnternete erişmek istediğiniz ikinci cihazınızın WiFi bağlantılarını açın. Cep telefonunuzu burada göremiyorsanız cihaza ağ taraması yaptırın. iPhone’unuzun ismi WiFi bağlantıları arasında görüntülenince bu ağı seçin ve “Bağlan”a tıklayın. Cihaz size WiFi parolasını soracaktır. Cep telefonunuzun “Kişisel Erişim Noktası” alanında belirlediğiniz parolayı buraya girin. Artık ikinci cihazınızla internete bağlanabilirsiniz. Erişimin kesilmemesi için cep telefonunuz ve ikinci cihazı birbirinden çok uzaklaştırmamanız gerekir.

...devamını oku

Cep telefonum kilitlendi ve şifremi hatırlamıyorum. Ne yapmalıyım?

Şifrenizi unutmanız durumunda iOS telefonlar için izleyebileceğiniz üç yöntem bulunur. Telefonunuzdaki bilgileri daha önce bir iTunes’la senkronize etmişseniz, telefon şifrenizi iTunes üzerinden sıfırlayabilirsiniz. Eğer telefonunuzda “iPhone’umu bul”u etkinleştirdiyseniz, aynı işlem için iCloud’u tercih edebilirsiniz. Eğer her ikisini de daha önce yapmadıysanız, telefonunuzu fabrika ayarlarına geri döndürerek şifresini sıfırlayabilirsiniz.

Telefon kilidini iTunes ile Sıfırlama

Bilgisayarınızdan iTunes’u çalıştırın ve cep telefonunuzu USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın. iTunes’da telefonunuz belirince üzerine sağ tıklayın ve “Yedekle”ye tıklayın. Ardından “Satın Alınanları Aktar” butonuna basın. Telefonunuz artık geri yükleme işlemine hazır. “Geri yükleme” butonuna basın. Bu işlem, telefonunuzu fabrika ayarlarına geri döndürecektir. Ardından karşınıza “Yeni Bir iPhone Olarak Ayarla” ve “Yedeklemeyi Geri Yükle” seçenekleri çıkacak. Eğer telefonunuzu en son senkronize ettiğiniz iTunes’u kullanıyorsanız son yedeklemenizi seçerek tüm verilerinizi telefonunuza geri yükleyebilirsiniz. Aksi takdirde “Yeni Bir iPhone Olarak Ayarla” seçeneğini kullanarak fabrika ayarlarına dönebilir, herhangi bir parolaya ihtiyaç duymadan telefonunuzu açabilirsiniz. Bu işlem, cihazınızda yaptığınız tüm özelleştirmeleri ve cihazınıza yüklediğiniz tüm uygulamaları sıfırlayacak, cihazınızdaki fotoğraf, video ya da müzik dosyaları gibi tüm verileri silecektir.

Telefon kilidini iCloud ile Sıfırlama

Bilgisayarınızdan www.icloud.com/find adresine girin. Eğer bilgisayarınız iCloud giriş bilgilerinizi hatırlamıyorsa bilgilerinizle giriş yapın. Pencerenin üst kısmında bulunun “Tüm aygıtlar”ı tıklayın. Listelenen cihazlar arasından cep telefonunuzu seçin ve “Sil”i tıklayın. Bu işlem sonrasında telefonunuz fabrika ayarlarına geri dönecektir. Bu işlem, cihazınızda yaptığınız tüm özelleştirmeleri ve cihazınıza yüklediğiniz tüm uygulamaları sıfırlayacak, cihazınızdaki fotoğraf, video ya da müzik dosyaları gibi tüm verileri silecektir. Telefon ayarlarınızdan iCloud hesabınızı tekrar telefonunuza tanıtabilir, telefonunuzu yedeklediyseniz iCloud yedeğinden tüm ayar ve verilerinizi geri yükleyebilirsiniz. Telefonunuzun yedeği bulunmuyorsa, telefonunuz sanki ilk alındığı gündeki gibi başlatılacaktır. Bu noktadan sonra telefonunuz, cihazın kullanıma hazır hale gelmesi için sizi adım adım yönlendirecektir.

Telefon kilidini “Kurtarma Modu” ile (Fabrika Ayarlarına Döndürerek) Sıfırlama

Eğer cep telefonunuzu iTunes ile yedeklemediyseniz ya da “iPhone’umu bul” seçeneğini etkinleştirmediyseniz, telefonunuzu fabrika ayarlarına geri döndürmeniz gerekir. Bu işlem, cihazınızda yaptığınız tüm özelleştirmeleri ve cihazınıza yüklediğiniz tüm uygulamaları sıfırlayacak, cihazınızdaki fotoğraf, video ya da müzik dosyaları gibi tüm verileri silecektir. SIM kartınız ya da varsa telefonunuza takılı SD karttaki bilgiler silinmez. Yine de emin olmak için bu işlem öncesinde SIM kartınızı ve SD kartı telefonunuzdan çıkarabilirsiniz.

Telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmek için bilgisayarınızdan iTunes’u çalıştırın ve cep telefonunuzu USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın. Telefonunuz bilgisayara bağlıyken “Kurtarma modu”nu etkinleştirin. Bunun için, iPhone 6s ve daha eski modellerde uyut/uyandır ve ana ekran tuşuna aynı anda basın. iPhone 7 ve iPhone 7 Plus cihazlarda aynı işlemi uyut/uyandır ve ses kısma tuşlarına aynı anda basarak yapabilirsiniz. Apple logosunu gördüğünüzde tuşlardan parmaklarınızı çekmeyin. “Kurtarma modu” ekranını görene kadar tuşları basılı tutmaya devam edin. Kurtarma ekranında “Geri yükleme” ya da “Güncelleme” seçeneklerini göreceksiniz. “Geri yükleme” seçeneğini seçin. Bu aşamadan sonra telefonunuz ilk alındığı gündeki gibi başlatılacaktır. Bu noktadan sonra telefonunuz, cihazın kullanıma hazır hale gelmesi için sizi adım adım yönlendirecektir.

...devamını oku

Cep telefonum internete bağlanmıyor. Sorun ne olabilir ve nasıl çözebilirim?

Modeminizin açık olduğundan ve kapsama alanında olduğunuzdan emin olun. Telefonunuzun WiFi özelliğinin açık olup olmadığını kontrol edin. Bu işlem için Ayarlar bölümünden WiFi seçeneğine dokunmanız yeterli olacaktır. Ardından bağlanmak istediğiniz WiFi ağına tıklayın ve parolasını girin. Ağ adının yanındaki mavi onay işareti ağa bağlı olduğunuzu gösterir. İnternete hâlâ bağlanamıyorsanız telefonunuzu ve modeminizi yeniden başlatın. Sorun çözülmediyse telefonunuzun ağ ayarlarını sıfırlamayı deneyebilirsiniz. “Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla” adımlarını takip ederek ağ ayarlarınızı sıfırlayabilirsiniz. Ancak bu işlem daha önce kullandığınız WiFi parolalarını, hücresel ayarları, VPN ve APN ayarlarını da sıfırlayacağı için sorunun ne olduğunu öğrenmeden sıfırlama yapmamanızı öneririz.

...devamını oku

E-postalarımın cep telefonuma gelmesini nasıl sağlayabilirim?

Ayarlar sayfasından “Posta, kişiler, takvimler” sekmesine girerek “Hesap Ekle”ye dokunun. E-posta sağlayıcınızı listede görüyorsanız tıklayarak otomatik olarak ekleyebilirsiniz. Aksi takdirde hesabınızı oluşturmak için “Diğer” seçeneğine dokunun. Ardından e-posta adresinizi ve parolanızı girerek “Kaydet”e tıklayın.

...devamını oku

Cep telefonumun şarj ömrünü uzatmak için ne yapabilirim?

Birkaç basit yöntemle cep telefonunuzun şarj ömrünü uzatabilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip ederek kendiniz için en uygun yöntemleri belirleyebilir ve uygulayabilirsiniz.

Akıllı cihazlarda en fazla şarj tüketen bileşen cihazların LCD ekranıdır. Ekran parlaklığınız ne kadar yüksekse, telefonunuzun şarjı o kadar çabuk bitecektir. Telefonunuzun “Ayarlar” menüsünden “Ekran” ve ardından “Parlaklık” bölümlerine dokunun. Eğer “Otomatik Parlaklık” seçeneği etkinse, kapatın. Ekran parlaklığını, görmenize engel olmayacak en düşük seviyeye ayarlayın.

Şarjınızı en çok etkileyen bir diğer etmen, bağlantı seçenekleridir. Kullanmadığınız zamanlarda telefonunuzun GPS, WiFi, 4G/LTE ve mobil ağ bağlantısı, Bluetooth ve NFC bağlantı seçeneklerini kapalı tutmak şarjınızın daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır.

Telefonunuzdaki uygulamalardan gelen bildirimler, telefon şarjınızı tüketen bir diğer etmendir. Bir bildirim geldiğinde telefonunuz WiFi veya hücresel veri üzerinden gerekli kontrolleri yapar ve bildirimleri ekranınıza yansıtır. Bunlar yüksek düzeyde şarj tüketen işlemlerdir. “Ayarlar”dan “Bildirimler” bölümüne girerek ihtiyacınız olmayan uygulamaların bildirimlerini kapatın.

Telefonunuzdaki uygulamalar, herhangi bir güncelleme geldiğinde bu işlemi herhangi bir uyarıda bulunmadan otomatik olarak yapabilir. Bu da telefonunuzun, kontrolünüz dışında şarjını harcayacağı anlamına gelir. “Arka Planda Uygulama Yenile” özelliğini kapalı tutarak bunun önüne geçebilirsiniz.

Telefonunuz ve uygulamalar için çıkan güncellemeler daha az pil tüketimi sağlayacak yeni geliştirmeler içeriyor olabilir. Bu sebeple hem telefonunuzu hem uygulamalarınızı her zaman güncel tutmanızı tavsiye ederiz.

Şarjınızın çabuk tükenmesine yol açan bir diğer özellik konum servisleridir. “Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri” adımlarını takip ederek konum bilginizi kullanmasına gerek olmayan uygulamaların yanındaki seçeneği “Asla” konumuna getirin. Şarjınızın daha uzun süre gitmesi için “Konum servisleri”ni tümüyle kapatmayı da tercih edebilirsiniz.

Telefonunuzda kullandığınız animasyonlu geçişler, bulanık arka plan efektleri gibi grafik öğeler, telefonunuzun işlemcisine ekstra bir yün bindirir. Dolayısıyla, şarjınızın daha hızlı tükenmesine neden olur. “Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik” adımlarının ardından “Hareketleri Azalt” seçeneğini işaretleyerek şarjınızın ömrünü uzatabilirsiniz.

Son olarak, her ne kadar şarj seviyesini etkilemediği söylense de arka planda yer alan ve kullanmadığınız uygulamaları kapatmanızı öneririz.

...devamını oku

IMEI numaramı nasıl öğrenebilirim?

Cep telefonunuzun arama kısmına girin. Tuş takımından *#06# numarasını tuşlayın. Telefonunuzun IMEI numarası, otomatik olarak açılacak ekranda karşınıza gelecektir.

...devamını oku

Cep telefonuma nasıl uygulama indirebilirim ve çalıştırabilirim?

iOS işletim sistemli telefonlarının uygulama mağazası olan “App Store”a girerek dilediğiniz uygulamayı telefonunuza indirebilirsiniz. Telefonunuzda yüklü olarak gelen App Store’a tıklayın. İstediğiniz uygulamaya tıklayın. Açılan sayfadan “Uygulamayı yükle”ye basarak indirme işlemini yapın. App Store indirme öncesinde sizden Apple kullanıcı adınızı ve şifrenizi isteyebilir. Bir Apple hesabınız yoksa yeni bir hesap oluşturmanız gerekir.

...devamını oku

Cep telefonu nasıl temizlenir?

Temizliğe başlamadan önce telefonunuzun kapalı olduğundan emin olun. Sökülebiliyorsa telefonunuzun arka kapağını çıkarın ve pili telefondan ayırın. Temizliğe SIM kart, Micro SD kart gibi telefonunuzun sökülebilir tüm parçalarını çıkardıktan sonra başlamanızı tavsiye ederiz. Cep telefonunuzun temizliğinde sert cisimler, ıslak mendil ve kolonya gibi sıvılar kullanmayın. Bu sıvılar telefonunuzun boyasına ve elektronik aksamına sızarak zarar verebilir. Bunların yerine teknomarketlerde satılan temizlik solüsyonlarından faydalanabilirsiniz. Ancak bu solüsyonu da telefonunuzun üzerine doğrudan sıkmaktan kaçının. Solüsyonu bir bez üzerine hafifçe nemlenmesini sağlayacak miktarda dökmeniz yeterli olacaktır. Telefonunuzun pilini ve arka kapağının iç kısmını yumuşak bir bezle, kulak pamuğuyla ya da çok yumuşak bir diş fırçasıyla temizleyebilirsiniz. Pili yumuşak bir bezle sildikten sonra pilin arka kısımda değdiği noktaları diş fırçasıyla temizleyin. Kamerayı diş fırçasıyla değil, yumuşak ve kuru bir bezle silmenizi öneririz. Kirlenmiş mikrofon ve hoparlör delikleri ses kalitesinde düşüklüğe neden olabilir. Bu delikleri içlerine herhangi bir cisim sokmadan yüzeysel olarak temizlemenizi tavsiye ederiz.  

...devamını oku

  Sayfa:1/1  Ürün Sayýsý:11 
ARÇELİK
Yardım ve Destek