Sıkça Sorulan Sorular
Tüm ürünlerimiz hakkında sıkça sorulan sorular ve cevaplarına bu sayfadan erişebilirsiniz.
Android
  Sayfa:1/1  Ürün Sayýsý:11 
Cep telefonumdaki fotoğrafları bilgisayara nasıl aktarabilirim?
Android cep telefonu kullanıyorsanız, telefonunuzdaki fotoğraf ya da videoları bilgisayarınıza aktarmak için hiçbir ek yazılım kullanmanıza gerek yoktur. Bunun için tek yapmanız gereken, USB kablo ile cep telefonunuzu bilgisayarınıza bağladıktan sonra bilgisayarınızın “Başlat” menüsünden “Bilgisayarım”ı tıklamanız. Cep telefonunuzun, tıpkı bir USB bellek gibi, bilgisayarınızın harici sürücüleri arasında listelendiğini göreceksiniz. Telefon ikonuna çift tıklayın. Açılan pencereden “DCIM” klasörüne ve ardından “Camera”ya çift tıklayın. Bu klasördeki fotoğrafları ve videoları bilgisayarınıza sürükle bırak ya da kopyala yapıştır yöntemiyle kolaylıkla transfer edebilirsiniz.

...devamını oku

Bu içerik yararlı oldu mu?
Geri bildiriminiz için teşekkürler.
Cep telefonumdaki fotoğraf, video ya da müzik dosyalarını başka bir telefona nasıl transfer edebilirim ?

Bir cep telefonundan diğerine fotoğraf, müzik ya da video gibi çok yüklü olmayan verileri aktarmanın en kolay yolu, e-posta ya da anlık mesajlaşma hizmetleridir. Android tabanlı cihazlarda bulunan NFC ve Android Beam özellikleri sayesinde, cihazları sadece birbirine dokundurarak veri aktarabilirsiniz. Bunun için her iki cihazda da bu özelliklerin aktif hale getirilmesi ve cihazların ekranları açık konumdayken sırtlarının birbirine dokundurulması yeterli olacaktır. iOS cihazlar için benzer bir kolaylık sunan AirDrop özelliğiyle iPhone, iPad ya da Mac bilgisayarlar arası veri aktarımı yapılabilir. Benzer bir şekilde bu özelliği kullanabilmek için her iki cihazda AirDrop özelliğinin aktif olması gerekir. Eğer yollamak istediğiniz verinin boyutları bu hizmetler için fazla büyükse, Wetransfer gibi, web üzerinden yüklü verileri aktarmaya yarayan harici hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

...devamını oku

Bu içerik yararlı oldu mu?
Geri bildiriminiz için teşekkürler.
Yeni bir cep telefonu aldım. Eski telefonumdaki verileri yeni telefonuma nasıl aktarabilirim ?

Birkaç basit işlemle bir mobil cihazdaki kişiler, mesaj geçmişi, kamera fotoğrafları, videolar, web yer işaretleri, e-posta hesapları ve takvimler verilerini, hatta kullandığınız uygulamaları bir diğer cihaza aktarabilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz ilk yöntem bulut servisleridir.

Cihazlarınızın işletim sistemi fark etmeksizin, Google Drive ya da iCloud gibi bulut yedekleme servislerini kullanarak verilerinizi eski cihazınızdan yenisine aktarabilirsiniz. Bunun için, eski cihazınızın ayarlarından “Yedekleme” seçeneğine dokunarak önce verilerinizi kullanmak istediğiniz bulut servisine yedeklemeniz gerekir. Bu işlem tamamlandıktan sonra aynı bulut servisine yeni cihazınızdan giriş yaparak yedeklediğiniz verileri cihazınıza indirebilirsiniz.

Bulut servisleri dışında, iOS ve Android marketlerden aynı hizmeti sunan pek çok veri aktarım uygulamasına erişebilirsiniz. Örnek olarak, Samsung Smart Switch mobil ya da masaüstü uygulamasını kullanarak verilerinizi aynı ya da farklı işletim sistemine sahip cihazlarınız arasında aktarabilirsiniz.

...devamını oku

Bu içerik yararlı oldu mu?
Geri bildiriminiz için teşekkürler.
Başka cep telefonları, tablet ve laptop gibi cihazların benim telefonum üzerinden internete erişmelerini nasıl sağlarım? Cep telefonumun internetini nasıl paylaştırabilirim?

Akıllı telefonlar modem olarak kullanılabilir. Diğer bir deyişle, başka akıllı cihazların, hatta bilgisayarların cep telefonunuz üzerinden internete erişmesini sağlayabilirsiniz. Bu yöntemin, telefonunuzun WiFi bağlantısını devre dışı bırakacağını ve hücresel internet bağlantısını paylaşıma açacağını unutmayın.

Cep telefonunuzun internetini paylaştırmak için “Ayarlar” menüsüne girin. Farklı üreticilerin Android cep telefonları, farklı menü yapılarına sahip olduğundan bundan sonraki adımların sizin telefonunuzda karşılık geldiği menü başlıklarını bulmanız gerekecek. Ayarlardan, kimi telefon modellerinde “Diğer” başlığının altından, kimi modellerdeyse “Ağ bağlantıları”, “Kablosuz özelliği ve ağlar”, “İnternet paylaşımı ve ağlar” ya da benzer bir başlık altında bulunan “Paylaşılabilir ağ”, “Kablosuz hotspot”, “Tethering ve taşınabilir hotspot”, “Taşınabilir Wi-Fi hotspot” ya da benzeri seçeneği seçin. Buradan hotspot bağlantısını etkin hale getirin. Bu ekranda göreceğiniz “WiFi Parolası” ya da “Yapılandır” alanına dokunun ve bir parola belirleyin. Bu parolayı bir kez belirlemeniz yeterlidir. Siz değiştirmediğiniz sürece sonraki bağlantılar için de bu parola geçerli olacaktır. Artık cep telefonunuz, diğer cihazlarınızın WiFi ağ taramasında bir bağlantı noktası olarak belirecek. İnternete erişmek istediğiniz ikinci cihazınızın WiFi bağlantılarını açın. Cep telefonunuzu burada göremiyorsanız cihaza ağ taraması yaptırın. Telefonunuzun ismi WiFi bağlantıları arasında görüntülenince bu ağı seçin ve “Bağlan”a tıklayın. Cihaz size WiFi parolasını soracaktır. Cep telefonunuz üzerinden belirlediğiniz parolayı buraya girin. Artık ikinci cihazınızla internete bağlanabilirsiniz. Erişimin kesilmemesi için cep telefonunuz ile ikinci cihazı birbirinden çok uzaklaştırmamanız gerekir.

...devamını oku

Bu içerik yararlı oldu mu?
Geri bildiriminiz için teşekkürler.
Cep telefonum kilitlendi ve şifremi hatırlamıyorum. Ne yapmalıyım?

Şifrenizi unutmanız durumunda Android akıllı telefonlar için izleyebileceğiniz iki yöntem bulunur. Bunlardan ilkinde, telefonunuzun bağlı olduğu G-mail ya da Google Play Store hesabının şifresini hatırlamanız gerekir. Eğer bu şifreyi hatırlamıyorsanız telefonunuzu fabrika ayarlarına geri döndürmeniz gerekecek.

Telefon kilidini G-mail ya da Google Play Store Şifresiyle Sıfırlama

Android cep telefonu kilidini açmak için “Deseninizi mi unuttunuz?” ya da “Şifrenizi mi unuttunuz” sorusunu görene kadar yanlış deseni ya da şifreyi girin. Bildirimi gördüğünüzde üzerine dokunun. Karşınıza gelecek sayfada sizden telefonunuzla ilişkilendirdiğiniz G-mail ya da Google Play Store hesabınızın giriş bilgileri istenecek. Gerekli şifreyi girdikten sonra telefonunuzun şifresi sıfırlanacaktır. Bu aşamadan sonra telefonunuz yeni bir şifre belirlemenizi isteyebilir. Bu gerçekleşmezse telefon ayarlarınızdan yeni bir şifre belirleyebilirsiniz.

Telefon kilidini “Kurtarma Modu” ile (Fabrika Ayarlarına Döndürerek) Sıfırlama

Eğer cep telefonunuzu ilişkilendirdiğiniz G-mail ya da Google Play Store hesabının şifresini hatırlamıyorsanız, cep telefonunuzu fabrika ayarlarına geri döndürmeniz gerekir. Bu işlem, cihazınızda yaptığınız tüm özelleştirmeleri ve cihazınıza yüklediğiniz tüm uygulamaları sıfırlayacak, cihazınızdaki fotoğraf, video ya da müzik dosyaları gibi tüm verileri silecektir. SIM kartınız ya da varsa telefonunuza takılı SD karttaki bilgiler silinmez. Yine de emin olmak için bu işlem öncesinde SIM kartınızı ve SD kartı telefonunuzdan çıkarabilirsiniz. Eğer telefonunuzu yedeklemek için kullandığınız bir bulut servisi varsa ya da sonrasında telefonunuzla ilişkilendirdiğiniz Google Play Store hesabının giriş bilgilerini hatırlarsanız, bu verileri tekrar telefonunuza yükleyebilirsiniz.

Cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmek için önce cihazı “Kurtarma modu”na almanız gerekir. Bu mod, telefonunuzun üreticisi tarafından belirlenen özel bir tuş kombinasyonuyla etkin hale getirilir. Çoğu cihaz, güç butonu, orta tuş ve ses açma/kapama tuşuna aynı anda uzun süre basılmasıyla bu moda geçer. Kurtarma modunu başarıyla etkinleştirdiğinizde cihaz otomatik olarak kapanır ve kendini yeniden başlatır. Bu aşamada karşınıza alışık olduğunuz telefon ekranı yerine “Kurtarma menüsü” gelir. Telefondan telefona farklılık göstermekle birlikte bu menüde “Fabrika ayarlarına dön” veya benzeri bir seçenek bulacaksınız. Bu seçeneği seçin. Telefonunuz bu aşamada size “Emin misiniz” diye ikinci bir kez sorabilir. Bu soruya “Evet” şıkkını işaretleyerek cevap verin. Cihazınız fabrika ayarlarına geri dönme işlemini başlatacak. Bu işlem, birkaç dakika sürebilir. “Devam etmek için herhangi bir tuşa basın” yönlendirmesini görene kadar bekleyin. Telefonunuzun tuşlarından birine basmanızla cihaz kendini yeniden başlatır. Telefonunuzun ilk açılışı biraz zaman alacaktır. Bu sadece bir kereye mahsus bir durumdur. Telefonunuzu sonraki açıp kapamalarınız bu kadar uzun zaman almayacaktır. Telefonunuz sanki ilk alındığı gündeki gibi başlatılacaktır. Bu noktadan sonra telefonunuz, cihazın kullanıma hazır hale gelmesi için sizi adım adım yönlendirecektir.

...devamını oku

Bu içerik yararlı oldu mu?
Geri bildiriminiz için teşekkürler.
Cep telefonum internete bağlanmıyor. Sorun ne olabilir ve nasıl çözebilirim?

Modeminizin açık olduğundan ve kapsama alanında olduğunuzdan emin olun. Telefonunuzun WiFi özelliğinin açık olup olmadığını kontrol edin. Bu işlem için “Ayarlar” bölümünden “WiFi” seçeneğine dokunmanız yeterli olacaktır. Ardından bağlanmak istediğiniz WiFi ağına tıklayın ve parolasını girin. Ağ adının yanındaki mavi onay işareti ağa bağlı olduğunuzu gösterir.

İnternete hâlâ bağlanamıyorsanız telefonunuzu ve modeminizi yeniden başlatın. Sorun çözülmediyse telefonunuzun ağ ayarlarını sıfırlamayı deneyebilirsiniz. “Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla” adımlarını takip ederek ağ ayarlarınızı sıfırlayabilirsiniz. Ancak bu işlem daha önce kullandığınız WiFi parolalarını, hücresel ayarları, VPN ve APN ayarlarını da sıfırlayacağı için sorunun ne olduğunu öğrenmeden sıfırlama yapmamanızı öneririz.

...devamını oku

Bu içerik yararlı oldu mu?
Geri bildiriminiz için teşekkürler.
E-postalarımın cep telefonuma gelmesini nasıl sağlayabilirim?

“Ayarlar” sayfasından “Posta, kişiler, takvimler” sekmesine girerek “Hesap Ekle”ye dokunun. E-posta sağlayıcınızı listede görüyorsanız tıklayarak otomatik olarak ekleyin. Aksi takdirde hesabınızı oluşturmak için “Diğer” seçeneğine dokunun. Ardından e-posta adresinizi ve parolanızı girerek “Kaydet”e tıklayın.

...devamını oku

Bu içerik yararlı oldu mu?
Geri bildiriminiz için teşekkürler.
Cep telefonumun şarj ömrünü uzatmak için ne yapabilirim?

Birkaç basit yöntemle cep telefonunuzun şarj ömrünü uzatabilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip ederek kendiniz için en uygun yöntemleri belirleyebilir ve uygulayabilirsiniz.

Akıllı cihazlarda en fazla şarj tüketen bileşen cihazların LCD ekranıdır. Ekran parlaklığınız ne kadar yüksekse, telefonunuzun şarjı o kadar çabuk bitecektir. Telefonunuzun “Ayarlar” menüsünden “Ekran parlaklığı” ayarına girin. Eğer “Otomatik Parlaklık” seçeneği etkinse, kapatın. Ekran parlaklığını, görmenize engel olmayacak en düşük seviyeye ayarlayın.

Şarjınızı en çok etkileyen bir diğer etmen, bağlantı seçenekleridir. Kullanmadığınız zamanlarda telefonunuzun GPS, WiFi, 4G/LTE ve mobil ağ bağlantısı, Bluetooth ve NFC bağlantı seçeneklerini kapalı tutmak şarjınızın daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır.

Telefonunuzdaki uygulamalardan gelen bildirimler, telefon şarjınızı tüketen bir diğer etmendir. Bir bildirim geldiğinde telefonunuz WiFi veya hücresel veri üzerinden gerekli kontrolleri yapar ve bildirimleri ekranınıza yansıtır. Bunlar yüksek düzeyde şarj tüketen işlemlerdir. “Ayarlar”dan “Uygulama yöneticisi” bölümüne girerek ihtiyacınız olmayan uygulamaların bildirimlerini kapatın.

Telefonunuzdaki uygulamalar, herhangi bir güncelleme geldiğinde bu işlemi herhangi bir uyarıda bulunmadan otomatik olarak yapabilir. Bu da telefonunuzun, kontrolünüz dışında şarjını harcayacağı anlamına gelir. “Ayarlar” menüsü, “Veri Kullanımı” bölümünden “Arka plan verisini kısıtla” özelliğini etkinleştirerek bunun önüne geçebilirsiniz.

Telefonunuz ve uygulamalar için çıkan güncellemeler daha az pil tüketimi sağlayacak yeni geliştirmeler içeriyor olabilir. Bu sebeple hem telefonunuzu hem uygulamalarınızı her zaman güncel tutmanızı tavsiye ederiz.

Şarjınızın çabuk tükenmesine yol açan bir diğer özellik konum servisleridir. “Ayarlar > Konum Servisleri” adımlarını takip ederek konum bilginizi kullanmasına gerek olmayan uygulamaların izinlerini iptal edebilirsiniz. Şarjınızın daha uzun süre gitmesi için “Konum servisleri”ni tümüyle kapatmayı da tercih edebilirsiniz.

Telefonunuzda kullandığınız animasyonlu geçişler, bulanık arka plan efektleri gibi grafik öğeler, telefonunuzun işlemcisine ekstra bir yün bindirir. Dolayısıyla, şarjınızın daha hızlı tükenmesine neden olur. “Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik” adımlarının ardından “Hareketleri Azalt” seçeneğini işaretleyerek şarjınızın ömrünü uzatabilirsiniz.

Son olarak, her ne kadar şarj seviyesini etkilemediği söylense de arka planda yer alan ve kullanmadığınız uygulamaları kapatmanızı öneririz.

...devamını oku

Bu içerik yararlı oldu mu?
Geri bildiriminiz için teşekkürler.
IMEI numaramı nasıl öğrenebilirim?

Cep telefonunuzun arama kısmına girin. Tuş takımından *#06# numarasını tuşlayın. Telefonunuzun IMEI numarası, otomatik olarak açılacak ekranda karşınıza gelecektir.

...devamını oku

Bu içerik yararlı oldu mu?
Geri bildiriminiz için teşekkürler.
Cep telefonuma nasıl uygulama indirebilirim ve çalıştırabilirim?

Android işletim sistemli telefonların uygulama mağazası olan “Google Play Store”a girerek dilediğiniz uygulamayı telefonunuza indirebilirsiniz. Telefonunuzda yüklü olarak gelen Play Store’a tıklayın. İstediğiniz uygulamaya tıklayın. Açılan sayfadan “İndir”ye basarak indirme işlemini yapın. Play Store, indirme öncesinde sizden Google kullanıcı adınızı ve şifrenizi isteyebilir. Bir Google hesabınız yoksa yeni bir hesap oluşturmanız gerekir.

iOS işletim sistemine sahip cihazlardan farklı olarak, Android cihazınıza uygulamaları bilgisayarınız üzerinden de indirebilirsiniz. www.play.google.com adresinden Google hesabınızla oturum açın ve yüklemek istediğiniz uygulamanın sayfasına girerek “Yükle” butonuna tıklayın. Telefonunuz internete bağlıysa ve senkronizasyon özelliği açıksa uygulama telefonunuza kendiliğinden yüklenecektir. Eğer senkronizasyon açık değilse ya da uygulama telefonunuza yüklenmediyse, telefonunuzdan Google Play Store’u açarak uygulamanın otomatik olarak indirilmesini sağlayabilirsiniz.

Google Play Store’larda bulamadığınız ya da APK formunda indirmek istediğiniz uygulamaları telefonunuza yükleyebilirsiniz. APK uzantılı kurulum dosyasını internet tarayıcınızı kullanarak bilgisayarınıza indirin. Ardından bu dosyayı bilgisayardan telefonunuza USB kablo ya da Bluetooth ile, veya Gmail e-posta adresinize göndererek aktarabilirsiniz. Aktarılan APK dosyasını telefonunuzun dosya gezgini uygulaması yardımıyla bulun ve kurulumu başlatın.

...devamını oku

Bu içerik yararlı oldu mu?
Geri bildiriminiz için teşekkürler.
Cep telefonu nasıl temizlenir?

Temizliğe başlamadan önce telefonunuzun kapalı olduğundan emin olun. Sökülebiliyorsa telefonunuzun arka kapağını çıkarın ve pili telefondan ayırın. Temizliğe SIM kart, Micro SD kart gibi telefonunuzun sökülebilir tüm parçalarını çıkardıktan sonra başlamanızı tavsiye ederiz.

Cep telefonunuzun temizliğinde sert cisimler, ıslak mendil ve kolonya gibi sıvılar kullanmayın. Bu sıvılar telefonunuzun boyasına ve elektronik aksamına sızarak zarar verebilir. Bunların yerine teknomarketlerde satılan temizlik solüsyonlarından faydalanabilirsiniz. Ancak bu solüsyonu da telefonunuzun üzerine doğrudan sıkmaktan kaçının. Solüsyonu bir bez üzerine hafifçe nemlenmesini sağlayacak miktarda dökmeniz yeterli olacaktır. Telefonunuzun pilini ve arka kapağının iç kısmını yumuşak bir bezle, kulak pamuğuyla ya da çok yumuşak bir diş fırçasıyla temizleyebilirsiniz. Pili yumuşak bir bezle sildikten sonra pilin arka kısımda değdiği noktaları diş fırçasıyla temizleyin. Kamerayı diş fırçasıyla değil, yumuşak ve kuru bir bezle silmenizi öneririz. Kirlenmiş mikrofon ve hoparlör delikleri ses kalitesinde düşüklüğe neden olabilir. Bu delikleri içlerine herhangi bir cisim sokmadan yüzeysel olarak temizlemenizi tavsiye ederiz.  

...devamını oku

Bu içerik yararlı oldu mu?
Geri bildiriminiz için teşekkürler.
  Sayfa:1/1  Ürün Sayýsý:11 
ARÇELİK
Yardım ve Destek