Sıkça Sorulan Sorular
Tüm ürünlerimiz hakkında sıkça sorulan sorular ve cevaplarına bu sayfadan erişebilirsiniz.
BİLGİSAYAR
  Sayfa:1/1  Ürün Sayýsý:11 
Dizüstü bilgisayarımın batarya ömrünü nasıl uzatabilirim?

Uygulayabileceğiniz birkaç ufak yöntemle dizüstübilgisayarınızın bataryasının ömrünü uzatabilirsiniz. Öncelikle, bilgisayarınızı yeni aldıysanız ilk kullanımdan önce mutlaka bataryasını bir kez tam olarak şarj edin. Yapabileceğiniz bir diğer şey, laptop’unuzu evinizde ya da iş yerinizde uzun süre fişe takılı olarak kullanacaksanız, bataryasını çıkarmanız. Bilgisayarınızın bataryasını, bilgisayar açıkken asla çıkarmamanız ve takmamanız gerektiğini unutmayın.

Bataryaların, durdukları yerde şarjlarını kaybedebileceklerini de hatırlatalım. 2 ay boyunca bataryanızı hiç şarj etmediğiniz durumda, bilgisayarınızı alıp dışarı çıkmadan önce pil durumunu kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Dizüstü bilgisayarınızın şarjının %20’nin altına düşmesine ve %80’in üstüne çıkmasına engel olarak da batarya ömrünü uzatabilirsiniz.

Son olarak, ömürlerini uzatmak ve performanslarını korumak için bilgisayarınız ve bataryanızı çok soğuk ve çok sıcak ortamlardan korumaya özen gösterin. 

...devamını oku

Dizüstü bilgisayarımda nasıl bir ekran kartı tercih etmeliyim?

Nasıl bir ekran kartına ihtiyacınız olduğu dizüstü bilgisayarınızla ne yapmak istediğinizle ilgilidir. Günümüzde Intel gibi üreticiler dizüstü bilgisayarlarda ek bir ekran kartı kullanmak yerine, grafik işlemcisini ana işlemciye monte etmeye başladı. Önceleri kaliteli bir görüntü için bağımsız bir görüntü kartı ya da işlemci kullanmanız gerekirken teknolojinin ilerlemesiyle tek bir ana işlemciyle daha kaliteli görüntüler elde etmek mümkün oldu.

Dahili grafik işlemciler, çoğu kullanıcının ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde tasarlanıyor. Günümüzün giriş seviyesi grafik işlemcileri Blu-ray ya da HD videoları oynatabiliyor. 3D Blu-ray videolar ya da yüksek performans ve çözünürlük gerektiren World of Warcraft ve Starcraft 2 gibi oyunları çalıştırmak için dahili fakat daha yüksek performanslı bir grafik işlemciye ihtiyacınız olacak. Ancak, çok yüksek çözünürlük ve yüksek detay performansı arayan bir oyun tutkunuysanız, ana işlemcinin yanı sıra bağımsız bir grafik kartı da bulunan bir dizüstü bilgisayar tercih etmenizi öneririz. Son olarak, yeni grafik teknolojileri sayesinde bilgisayarınızdaki görüntüleri kablosuz olarak televizyona aktarabileceğinizi de ekleyelim.

...devamını oku

Dizüstü bilgisayarımı televizyona nasıl bağlayabilirim?

Bu işlemi WGA ya da HDMI girişini kullanarak yapabilirsiniz. WGA kablosu, bilgisayarınızdaki görüntüyü televizyon ekranına aktarmanızı sağlar. Ancak, WGA bağlantısıyla ses bilgisayarınızdan gelecektir ve görüntü televizyonunuza, HDMI bağlantısına göre daha düşük bir kalitede iletilecektir.

HDMI bağlantısıyla ses de televizyondan verilir ve bilgisayarınızdaki görüntü televizyonunuza yüksek çözünürlükte aktarılır. Bilgisayarınız ile televizyonunuz arasında HDMI kablosuyla bağlantıyı gerçekleştirdikten sonra, televizyon kumandanızın “source” tuşuna basın. Çıkan ekrandan kabloyu bağladığınız HDMI girişini seçin. Görüntü doğrudan televizyon ekranınıza gelmeli. Görüntünün gelmediği durumda, bilgisayarınızın “ekran paylaşımı” seçenekleri arasından “çoğalt”, “yinele”, “uzat” ya da “sadece ikinci ekran”dan birini seçerek bağlantıyı tamamlayabilirsiniz.

...devamını oku

Dizüstü bilgisayar mı tablet mi ? Hangisinin benim için daha uygun olduğuna nasıl karar verebilirim ?
Bu sorunun cevabı tamamen sizin ihtiyaçlarınızla ilgilidir. Bir dizüstü bilgisayarın mı yoksa bir tabletin mi size daha uygun olduğuna karar verebilmek için, alacağınız cihazla neler yapmak istediğinizi düşünmelisiniz. Eğer amacınız internette gezmek, sosyal medya uygulamalarını takip etmek, çok fazla performans ve görüntü kalitesi gerektirmeyen oyunlar oynamak ve basit doküman işlemleri yapmaksa ve özellikle de kolay taşınabilirlik sizin için önemliyse tablet sizin için daha doğru bir tercih olacaktır. Ancak eğer tüm bunların üzerine aynı anda birden çok program çalıştırmak, gelişmiş fotoğraf, video işleme ya da ofis programlarını kullanmak, yüksek performans ve çözünürlük gerektiren oyunlar oynamak istiyorsanız, size tavsiyemiz bir dizüstü bilgisayar olacaktır.

...devamını oku

Dizüstü bilgisayarımda oyun oynayabilmek için ne kadar RAM’e ihtiyacım var?

RAM basitçe bilgisayarınızın “ne kadar hızlı” olduğunu belirleyen özelliktir. Daha doğru bir ifadeyle, bilgisayarınızın aynı anda birden çok işlemi yaparken ya da birden çok programı çalıştırırken komutlarınıza ne kadar hızlı tepki verebildiğidir. Yüksek bir işlemci ve grafik performansı gerektiren oyunları oynayabilmek, video ve fotoğraf işleme programları çalıştırabilmek için 8 GB ve üzeri bir RAM’i tercih etmenizi öneririz. Birkaç program ve dosyayı aynı anda çalıştırabilmek için 2 ile 4 GB arası bir RAM değerini tercih edebilirsiniz. İnternette gezinmek ya da fotoğraf ya da video görüntülemek gibi daha temel işlemler içinse 1 GB RAM yeterli olacaktır.

...devamını oku

Intel Core i3, Intel Core i5 ve Intel Core i7 arasında ne fark var?

Intel Core i3, Intel Core i5 ve Intel Core i7 farklı performanslara sahip işlemcilerdir. Bunlar arasından i3 en alt, i7 ise en üst performansı sunar. Intel Core i3 işlemciler, internette gezinmek, çok yüksek çözünürlüklü olmayan fotoğraf ve videoları görüntülemek gibi temel ihtiyaçları karşılar. i3’ten daha üstün özelliklere sahip olan i5 işlemciler bu işlemlere ek olarak basit fotoğraf ve video işleme ve ofis programlarını çalıştırmak ve yüksek çözünürlüklü videoları oynatabilmek için idealdir. i5 işlemciler, aynı anda birden çok programı çalıştırmak konusunda da i3 işlemcilerden daha başarılıdır. Intel Core i7 işlemcilerse, aynı anda birçok uygulamayı yoğun olarak kullananlar için düşünülmüştür. İşlemci hızını direkt etkileyen önbellek değerleri i3 ve i5’e göre daha üstün olan i7 işlemciler hızlı ve entegre grafik performanslarıyla da öne çıkar.

...devamını oku

HDD sürücü nedir?
HDD (Hard Disk Drive), geleneksel hard disk sürücü anlamına gelir. Bu sürücülerde, manyetik kaplamalı bir metal disk bulunur. Verileriniz kalıcı bellek vazifesi gören bu disk üzerine kaydedilir. Okuma ve yazma kabiliyetine sahip bir başlık, HDD sürücünün metal diski döndükçe verileri kaydeder ya da kayıtlı verileri okur. HDD sürücüler titreşim, aşırı sıcak ve aşırı soğuk gibi dış etmenlere karşı hassastır. HDD’ler, içlerindeki disk ne kadar istikrarlı bir şekilde dönerse o kadar iyi performans verir.

...devamını oku

SSD sürücü nedir?

SSD (Solid State Drive) HDD’den farklı bir teknolojiye sahip bir sürücü çeşididir. SSD sürücüde dönen disk gibi herhangi hareketli bir parça bulunmaz. SSD sürücülerde, birbirine bağlı ve flash belleğe benzer çipler vardır. Verileriniz, bu çiplere kaydedilir ve buradan okunur. Bu çipler anakart üzerinde olabileceği gibi PCI kart veya slot şeklinde de olabilir.

...devamını oku

HDD ve SSD sürücü arasında ne fark vardır?

HDD sürücüler SSD’lere göre daha eski bir teknolojidir. HDD disklerde hareketli parçalar, elektrik motoru, mıknatıs, okuyucu kafa ve birçok elektronik devre bulunur. HDD sürücülerde veriler “sektör” adı verilen parçalardan oluşur ve bir veri, diskin farklı yerlerinde bulunan sektörlere bölünerek kaydedilebilir. Bu veri geri çağırılmak istendiğinde, okuyucu başlık verinin parçalarının diskin üzerindeki yerlerini belirler ve diski döndürerek bu parçalardaki veriyi okur. Bu işlem, HDD sürücüleri SSD’lere göre daha yavaş yapar. Bu kadar çok parçadan oluşmaları ve titreşimlere karşı hassas olmalarıyla HDD sürücüler bozulma ya da hata vermeye daha yatkındır. Ancak HDD disklerin ömrünün SSD disklere göre daha uzun olduğu bilinmektedir. Ayrıca, HDD diskler günümüzde daha fazla depolama alanı sunar.

HDD’ye göre daha yeni bir teknoloji olan SSD sürücüler, flash belleğe benzer çiplerden oluşur ve herhangi bir hareketli parçaları yoktur. SSD’ler HDD’ye göre daha az enerji tüketir. Dolayısıyla daha az ısınırlar. Tasarımında mekanik aksam bulunmayan SSD’ler daha dayanıklıdır ve daha sessiz çalışır.

...devamını oku

Dizüstü bilgisayarımın batarya ömrü oldukça kısaldı. Bataryayı yenisiyle kendim değiştirebilir miyim?

Dizüstü bilgisayarların bataryalarını değiştirmek oldukça kolaydır. Siz de bu işlemi kendi başınıza yapabilirsiniz. Burada en önemli nokta, bilgisayarınızın bataryasını bilgisayarınız açıkken asla çıkarmamanız gerektiğidir.

Bilgisayarınızın bataryasını değiştirmek istediğinizde, öncelikle aynı marka ve model bir batarya almanız gerekecek. Farklı üreticilerin bataryaları farklı güç seviyelerine sahip olabileceğinden yan sanayi ya da farklı bir model batarya almanız durumunda bilgisayarınıza kalıcı zararlar verebilirsiniz.

Bilgisayarınızın bataryasını değiştirmek için çalışmalarınızı kaydedin ve bilgisayarınızı kapatın. Bilgisayarınızı alt yüzeyi size bakacak şekilde ters çevirin. Pil kilidini açma pozisyonuna getirerek bataryayı çıkarın. Yeni bataryayı üzerindeki yön işaretlerini takip ederek yuvaya oturtun ve pil kilidini kilitli duruma getirin. Yeni pillerin en iyi performansı vermek için en az bir kez tam olarak şarj edilmeleri gerektiğini unutmayın. Artık bilgisayarınızı açabilir ve kullanmaya devam edebilirsiniz.

...devamını oku

Laptop nasıl temizlenir ?

Dizüstü bilgisayarınızın ömrünü uzatmak ve performansını ilk günkü düzeyde tutmak için bilgisayarınızı hem fiziksel hem de sanal olarak zaman zaman temizlemeniz gerekir.

Temizliğe başlamadan önce bilgisayarınızı kapatın ve fişten çekin. Bilgisayarınızın fanı ve klavyesi gibi içine kir ve tozların kaçabileceği alanlar temizliğinizin başında gelmeli. Buraları temizlemenin en kolay yolu basınçlı hava uygulamaktır. Fakat bu noktada dikkatli olmanız gerekir. Püskürteceğiniz havanın basıncının çok yüksek olması bilgisayarınıza kalıcı hasar verebilir. Teknomarketlerde satılan basınçlı hava spreyleri bu iş için gayet uygundur. Bilgisayarınızın ekranını temizlemek içinse yine teknomarketlerde satılan özel solüsyon ve mikrofiber bezleri kullanmanızı öneririz. Aynı solüsyon ve bezi bilgisayarınızın diğer yüzeylerini temizlemede de kullanabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarınız tamamen kuruduktan sonra tekrar kullanmaya başlayabilirsiniz.

...devamını oku

  Sayfa:1/1  Ürün Sayýsý:11 
ARÇELİK
Yardım ve Destek