Sıkça Sorulan Sorular
Tüm ürünlerimiz hakkında sıkça sorulan sorular ve cevaplarına bu sayfadan erişebilirsiniz.
OCAK
  Sayfa:1/1  Ürün Sayýsý:5 
İndüksiyonlu ocaklarda ne tür pişirme gereçleri kullanabilirim?

İndüksiyonlu ocakların yüzeyi altında, ısı üreten mıknatıslar bulunur. Bu mıknatıslar sadece demir ve demir bazlı ürünlerle temas ettiğinde aktif hale gelir. Bu nedenle indüksiyonlu ocağınızda sadece demir alaşımlı pişirme gereçlerini kullanabilirsiniz. Manyetik alan alüminyum, cam ve bakır gereçlere etki etmeyeceğinden ocağınız bu malzemelerle çalışmaz. Kullanmak istediğiniz pişirme gerecinin indüksiyonlu ocak için uygun olup olmadığını anlamak için tabanına mıknatıs yaklaştırabilirsiniz. Mıknatıs tencere ya da tavanızın tabanına yapışıyorsa gereciniz demir alaşımlıdır ve indüksiyonlu ocakta kullanılabilir.

İndüksiyonlu ocaklar sadece temas ettiği alanları ısıttığı için tencere ve tava tabanlarının düz bir yapıya sahip olması gerekir. Tabanı bombeli pişirme gereçleri indüksiyon ocaklarda iyi sonuç vermez.

...devamını oku

İndüksiyonlu ocak nasıl temizlenir?

İndüksiyonlu ocak, temizliği en kolay ev aletidir. Özel çalışma prensipleri sayesinde indüksiyonlu ocaklarda sadece tencere ya da tavanın temas ettiği alan ısınır. Ocağın kalan yüzeyi ısınmadığı için pişirme sırasında sıçrayan ya da dökülen kirler yanarak yüzeye yapışmaz.

İndüksiyon ocağınızı, aşındırıcı olmayan bir temizlik malzemesi ve yumuşak bir bez ya da sünger kullanarak silebilirsiniz. Temizlik sırasında dijital göstergelere su gelmemesine özen gösterin. Ocağınızı her kullanımdan sonra silerek temiz tutabilirsiniz. Ocağınızı tekrar çalıştırmadan önce yüzeyin kuruduğundan emin olun.

...devamını oku

Ocağım ısınırken ya da soğurken metalik sesler çıkarıyor. Bu normal mi?

Evet. Ocağınızdaki metal parçalar ısınırken ya da soğurken bu gibi sesler çıkarabilir. Metal parçalar ısınırken genleşir ve soğurken ilk boyutlarına geri dönerler. Bu süreçte ocağınızdan metalik sesler gelmesi normaldir.

...devamını oku

Ocaktaki alevler düzensiz ve farklı seviyelerde. Sorun ne olabilir ve nasıl çözebilirim?

Bu sorun ocak gözleri, gaz cinsi, gaz akışı ve odadaki hava akımından kaynaklanıyor olabilir. Düzensiz alev sorunuyla karşılaştığınızda öncelikle ocak gövdelerini ve başlıklarını kontrol etmeniz gerekir. Bu parçaların temiz ve kuru olduklarından ve yerlerine doğru yerleştiğinden emin olun. Ocak gözlerinin gövdelerinde bulunan delikler sıçrayan ya da dökülen atıklarla tıkanabilir. Bu parçaları düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Temizlikten sonra gövde ıslak kalırsa düzensiz alevlenme devam edebilir.

Düzensiz alevlerin nedeni gaz kaynağındaki basınç düzensizlikleri de olabilir. Gazlı ocaklar, tüplü ve doğal gazlı olmak üzere iki çeşittir. Bu ocaklar farklı basınçlara sahip gazlarla çalışmak üzere üretilmişlerdir. Tüplü bir ocağı doğal gaza, doğal gazlı bir ocağı tüpe bağlamak alevlerde titreme ve düzensizliklere neden olabilir. Gaz kaynağındaki basınç değişimleri de aynı sorunu yaratır. Bu durumda tüpünüzü değiştirebilir ya da ocağınızın doğal gaz bağlantısını kontrol ettirebilirsiniz.

Mutfağınızdaki hava sirkülasyonu da ocağınızın alevlerini etkileyebilir. Ocak pencere önüne ya da hava akımının fazla olduğu bir yere yerleştirildiğinde alevler titreyebilir ve sönebilir. Bu durum sağlığınızı tehdit edecek sonuçlar doğurabilir. Ocağınızı rüzgâr ya da hava akımına maruz kalmayacağı bir yere yerleştirerek bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Bu çözümlere rağmen sorun devam ediyorsa en yakın yetkili servise başvurmanız gerekir.

...devamını oku

Ocağımın ateşleyicisi çalışmıyor. Sorun ne olabilir ve nasıl çözebilirim?

Elektrik bağlantısındaki aksaklıklar sıklıkla ateşleyicinin çalışmamasına neden olur. Ateşleme düğmesine bastığınızda ses duymuyorsanız, ocağa ya da ateşleyiciye elektrik gitmiyor olabilir. Öncelikle elektrik bağlantısını kontrol etmeniz gerekir.

Düğmeye bastığınızda ses geliyor ancak ateşleme gerçekleşmiyorsa sorun gaz bağlantısından kaynaklanıyor olabilir. Ocağınızın gaz bağlantılarını kontrol ederek akışın sağlandığından emin olun.

Ateşleyiciler ıslandıklarında ya da yiyecek kalıntılarıyla tıkandıklarında çalışmayabilirler. Ateşleme sesi geliyor ancak gaz alev almıyorsa, ateşleyicinin tıkalı olmadığından emin olun. Sünger ve bulaşık deterjanıyla temizlediğiniz ateşleyiciyi temiz bir bezle iyice kuruladıktan sonra tekrar kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ağır tencereler ateşleyicinin kırılmasına ya da yamulmasına neden olabilir. Ateşleyicileri karşılaştırın ve çalışmayanın görüntüsünde bir fark olup olmadığını kontrol edin.

Şekilsel bir bozukluk görürseniz en yakın yetkili servise başvurmanız gerekir.

...devamını oku

  Sayfa:1/1  Ürün Sayýsý:5 
ARÇELİK
Yardım ve Destek