Sıkça Sorulan Sorular
Tüm ürünlerimiz hakkında sıkça sorulan sorular ve cevaplarına bu sayfadan erişebilirsiniz.
KURUTMA MAKİNESİ
  Sayfa:1/1  Ürün Sayýsý:10 
Kurutma makinemin daha uzun ömürlü olması için ne yapmalıyım?

Giysiler makinede rahatlıkla dönebilmek için belirli bir alana ihtiyaç duyar. Kurutma makinenizin kapasitesinden fazla doldurulması bu alanı kısıtlar. Bu da motorun daha fazla çalışmasına ve uzun süreçte yıpranmasına neden olur. Aynı zamanda program süreleri uzarken enerji tüketimi de artar. Doğru miktarda çamaşır yükleyerek kurutma makinenizin ömrünü uzatabilirsiniz.

Kurutma makinenizi düzenli temizlemeniz ve havalandırmanız da son derece önemlidir. Makinenin bulunduğu oda havalandırılmalı, ortamdaki tozlar sık sık temizlenmelidir. Kurutma makinesi temizliği hakkında detaylı bilgi için lif filtresi, kapak lastiği ve filtre çekmecesi temizliğiyle ilgili sorularımıza göz atabilirsiniz.

Kurutma makinenizin yerleşiminin de ömrü üzerinde etkisi vardır. Kurutma makineleri sağlıklı çalışabilmek için hava sirkülasyonuna ihtiyaç duyar. Bu nedenle kurutma makinenizi dolap içine ya da banyo dolaplarına bitişik şekilde yerleştirmemeniz gerekir. Makineyle dolaplar arasında en az 1 cm boşluk bırakmanız, makinenizi iyi havalandırılan, tozsuz ve 5 °C ile 35 °C arası sıcaklığa sahip bir ortamda kullanmanız önerilir.

Ayrıca bir yetkili servise düzenli bakım yaptırmak ve küçük arızaları büyümeden onarmak kurutma makinenizin performansını uzun yıllar korumasına yardımcı olur.

...devamını oku

Bu içerik yararlı oldu mu?
Geri bildiriminiz için teşekkürler.
Çamaşırları kurutma makinesine atarken nelere dikkat etmeliyim?
Çok parçalı, ipleri, fermuarları ve düğmeleri olan çamaşırlar kurutma makinesi tamburunda hareket ederken birbirine dolanıp bazı bölgelerin istenilen düzeyde kurumasına engel olabilir. Bu nedenle çamaşırlarınızı kurutma makinesine atarken iplerini bağlamanız, fermuarlarını çekmeniz, kopça ve düğmelerini iliklemeniz ve terslerini çevirmeniz önerilir.

...devamını oku

Bu içerik yararlı oldu mu?
Geri bildiriminiz için teşekkürler.
Kurutma makinemde ne tür çamaşırlar kurutabilirim?

Kurutma makinesinde sadece bakım etiketinde “kurutma makinesinde kurutulabilir” ibaresi olan çamaşırları, uygun programları seçerek kurutmanız gerekir. Narin, nakış işli, yünlü, ipekli, hassas ve değerli kumaşlardan üretilmiş, hava geçirmeyen çamaşırlar ve tül perdeler kurutma makinesinde kurutulmaya uygun değildir.

...devamını oku

Bu içerik yararlı oldu mu?
Geri bildiriminiz için teşekkürler.
Kurutma makinemden çıkan çamaşırlar tam olarak kurumuyor. Sorun ne olabilir ve nasıl çözebilirim?

Kurutma makinesinden çıkan sıcak çamaşırların ilk etapta olduklarından daha nemli hissedilmesi normaldir. Kurutma işlemi bittikten sonra çamaşırlarınızı hafifçe silkeleyerek hissedilen nemi azaltabilirsiniz.

Kurutma işlemi sonrasında makine içinde bir miktar nem kalması normaldir. Makine içinde bekleyen çamaşırlar havadaki nemi çekebilir. Bu nedenle kurutma işlemi bittikten sonra çamaşırları makine içinde bekletmeden almanız gerekir. Çamaşırları hemen alamayacağınız durumlarda kurutma işlemi bittikten sonra makinenin kapağını açarak içerideki nemin dışarı çıkmasını sağlayabilirsiniz. Çamaşırların bel ya da cep gibi, kumaşın kalınlaştığı bölgelerinin daha nemli olması normaldir. Kurutma makinenizin sensörü tamburdaki çamaşırlar ortalama olarak istenilen kuruluğa geldiğinde programı sonlandırır. Pantolon cepleri ya da kot gibi kalın kumaşlar bu süreçte diğer çamaşırlara göre daha nemli kalabilir. Ek olarak, bebek çorabı ya da iç çamaşırı gibi küçük ebatlı çamaşırların nevresim gibi daha büyük çamaşırlarla birlikte kurutulduğu durumda küçük çamaşırlar büyüklerin içinde kalabilir. Bu da bazı çamaşırların nemli kalmasına neden olabilir. Bu durumların önüne geçmek için küçük ebatlı ve kalın kumaşlı çamaşırlarınızı diğerlerinden ayrı kurutabilir, birlikte attığınız çamaşırların cep ya bel bölgelerinin kuruması içinse zaman programlarıyla kurutma süresini uzatabilirsiniz.

Kurutma makinenizin verimli ve her zaman aynı performansta çalışması için düzenli olarak temizlenmesi son derece önemlidir. Makinenin bulunduğu oda havalandırılmalı, ortamdaki tozlar sık sık temizlenmelidir. Tıkanmış filtreler çamaşırlarınızın kuruma süresini uzatmanın yanı sıra makinenizin daha çok enerji tüketmesine neden olur. Çamaşırlarınızın makinede istenilen kuruluğa erişememesinin bir diğer sebebi temizliği ihmal edilmiş filtreler olabilir. Kurutma makinesi temizliği hakkında detaylı bilgi için hav filtresi, kapak lastiği ve filtre çekmecesi temizliğiyle ilgili sorularımıza göz atabilirsiniz.

Çamaşırlarınızın dilediğiniz kuruluğa ulaşamamasının bir diğer sebebi çamaşırın cinsine uygun bir programın seçilmemiş olması olabilir. Kurutma makinesine atacağınız çamaşırların bakım etiketlerini kontrol edin ve uygun bir program seçtiğinize emin olun.

Son olarak, makineyi olması gerekenden fazla yüklemeniz durumunda da çamaşırlarınız nemli kalabilir. Kurutma makinenizin kullanım kılavuzunu inceleyerek farklı programlar için en fazla ne kadar çamaşır yüklemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Bu içerik yararlı oldu mu?
Geri bildiriminiz için teşekkürler.
Kurutma makinem çalışırken ses çıkarıyor. Sorun ne olabilir ve nasıl çözebilirim?

Kurutma makineniz çalışırken çamaşırların tambura çarpması ya da sürtünmesi belli miktarda ses çıkarabilir. Çamaşırlarınızın fermuar gibi sert kısımları daha yüksek bir ses çıkmasına neden olabilir. Bu durum normaldir.

Kondenserli kurutma makinelerinde çalışma esnasında ortaya çıkan su, su tankında biriktirilir . Su tankı makinenin üst taraflarına yakın konumlandırılmış makinelerde pompanın suyu tanka iletmesi sırasında makineden pompalama sesi gelmesi normaldir. Isı pompalı kurutuculardaysa zaman zaman kompresörden mekanik sesler gelebilir. Bu durum da normaldir.

Kurutma makinenizin yukarıda anlatılanlardan daha farklı ve alışıldık dışında sesler çıkarması durumunda en yakın yetkili servise başvurmanız gerekir.

...devamını oku

Bu içerik yararlı oldu mu?
Geri bildiriminiz için teşekkürler.
Kurutma makinesi su tankı nasıl boşaltılır?

Kurutma makineniz çamaşırlarınızdan ayırdığı nemi yoğuşturarak su haline getirir. Bu su, kurutma işlemi bitene kadar bir tankta biriktirilir. Su tankının her kurutmadan sonra boşaltılması gerekir. Su tanklarının bulunduğu yer modele göre farklılık gösterebilir. Makinenizin su tankının nerede bulunduğunu öğrenmek için kullanım kılavuzunuzu inceleyebilirsiniz. Su tankları genelde çekilerek yerinden çıkarılabilir. İçindeki suyun tamamı boşaltıldıktan sonra tankı yerine yerleştirebilir ve makinenizi tekrar kullanabilirsiniz.

...devamını oku

Bu içerik yararlı oldu mu?
Geri bildiriminiz için teşekkürler.
Kurutma makinesi filtre çekmecesi ya da kondenseri nasıl temizlenir?

Kurutma makinelerinde hav filtresi dışında bir filtre daha bulunur. Kondenserli kurutma makinelerinde bu filtre tekmeliğin arkasında yer alır ve yoğuşturucu olarak bilinir. Isı pompalı kurutma makinelerindeyse bu parça filtre çekmecesi olarak bilinir. Hav filtresinden kaçan lifler, bu filtreler tarafından toplanır. Filtreleri tıkanmış bir kurutma makinesi çamaşırlarınızı kurutmak için daha uzun süre çalışır ve daha çok elektrik tüketir. Filtreleri tıkanmış bir makine gereğinden fazla ısınabilir. Bu durum uzun vadede makineye zarar verebileceği gibi yangın tehlikesi de oluşturabilir.

Yoğuşturucu, kondenserli kurutma makinesinin tekmeliğinin arkasında bulunur. Yoğuşturucu, ayda bir kez ya da her 30 kullanım sonrasında temizlenmesi gerekir. Yoğuşturucuyu tırnaklarından kurtararak yerinden çıkarabilir ve sıcak su altında yıkayabilirsiniz. Tam olarak kuruduğundan emin olduktan sonra parçayı yerine yerleştirebilirsiniz.

Filtre çekmecesiyse, ısı pompalı kurutma makinelerinin ön yüzündeki yere yakın kapağın arkasında bulunur. Filtre çekmecesinin her üç kurutmadan sonra temizlenmesi gerekir. Çekmeceyi üzerindeki ok yönünde çevirerek yerinden çıkarabilirsiniz. Bu çekmece açılabilir bir yapıya sahiptir ve filtre bezi ve süngerden oluşur. Çıkardığınız çekmeceyi açarak birikmiş havları elinizle temizleyebilirsiniz. Filtre ve sünger, havlarla kaplanmış olmanın ötesinde kirlenmişse, sıcak su altında yıkayabilirsiniz. Filtre çekmecesini kapatıp yerine yerleştirmeden önce tamamen kuruduğundan emin olun. Tüy ve lifler zaman içinde filtre haznesinde de birikebilir. Hazneyi temizlemek için elektrikli süpürgenizi kullanabilirsiniz.

...devamını oku

Bu içerik yararlı oldu mu?
Geri bildiriminiz için teşekkürler.
Kurutma makinesi kapak lastiği nasıl temizlenir?

Kıyafetlerinizdeki lifler ve tüyler kurutma makinenizin kapak lastiğinde birikebilir. Uzun süre temizlenmeyen kapak lastiği kurutma süresini uzatabilir. Bu da enerji tüketiminin artması ve performansın düşmesi demektir. Her kurutmadan sonra kapak lastiğini kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Biriken maddeleri elinizle temizledikten sonra lastiği kuru bir bezle silebilirsiniz. Lastiklerin esnek yapısına zarar verebileceğinden kimyasal temizleyicileri kullanmanız önerilmez.

...devamını oku

Bu içerik yararlı oldu mu?
Geri bildiriminiz için teşekkürler.
Kurutma makinesi hav (kapı) ya da lif filtresi nasıl temizlenir?

Kondenserli ve ısı pompalı kurutma makinelerinde temizlenmesi gereken en önemli parça kaset filtre, kapı filtresi ya da lif filtresi olarak da bilinen hav filtresidir. Kurutma işlemi boyunca çamaşırdan ayrılıp havaya karışan tüy ve lifler bu filtre tarafından toplanır. Hav filtresinin her kurutmadan sonra temizlenmesi son derece önemlidir. Temizlenmeyen hav filtresi, makinenizin performansının düşmesine, gereğinden fazla enerji tüketmesine ve kurutma süresinin uzamasına neden olur. Filtreleri tıkanmış bir kurutma makinesi gereğinden fazla ısınabilir. Bu da uzun vadede makineye zarar verebilir, hatta yangın tehlikesi oluşturabilir.

Hav filtresini makinenizin kapağının iç kısmında bulunan bölmeden yukarı doğru çekerek çıkarabilirsiniz. Filtreniz açılabilir bir yapıya sahip olabilir. Bu durumda ortasında bulunan tırnak ya da tuşa basarak filtreyi açabilirsiniz. Birikmiş havları elinizle topladıktan sonra filtrenizi sıcak su altında yıkayabilirsiniz. Filtre kuruduktan sonra yerine yerleştirebilirsiniz. Tüy, lif ve havlar zaman içinde filtreyi aşarak filtrenin oturduğu haznede de birikebilir. En çok birkaç kurutmada bir filtre yuvasını temizlemeyi unutmayın. Bunun için elektrikli süpürgenizi kullanabilirsiniz.

...devamını oku

Bu içerik yararlı oldu mu?
Geri bildiriminiz için teşekkürler.
Kurutma makinesi nasıl temizlenir?

Kurutma makinelerinin daha güvenli ve verimli çalışabilmesi için sık sık temizlenmeleri gerekir. Temizliği ihmal edilen bir kurutma makinesi çamaşırlarınızı daha uzun sürede kurutur, daha çok enerji harcar ve hatta yangın tehlikesi oluşturabilir. 

Kurutma makinenizin lif ya da hav filtresinin ve kapak lastiğinin her kurutmadan sonra temizlenmesi gerekir. Su tankı da her kurutmadan sonra boşaltılmalıdır. Filtre çekmecesi olarak bilinen parçaysa her üç kurutma işleminden sonra temizliğe ihtiyaç duyar. Bazı kurutma makinelerinde filtre temizliği gerektiğini gösteren uyarı ışıkları bulunur. 

Ortamdaki tozlar ve kumaş tüyleri kurutma makinelerinin altında, arkasında, havalandırma deliklerinin ve borularının etrafında birikebilir. Bu durum sürekli temiz hava dolaşımına ihtiyaç duyan makineniz için iyi değildir. Kurutma makinenizin çevresinin temizliği için elektrikli süpürgenizden faydalanabilirsiniz.

...devamını oku

Bu içerik yararlı oldu mu?
Geri bildiriminiz için teşekkürler.
  Sayfa:1/1  Ürün Sayýsý:10 
ARÇELİK
Yardım ve Destek