Sıkça Sorulan Sorular
Tüm ürünlerimiz hakkında sıkça sorulan sorular ve cevaplarına bu sayfadan erişebilirsiniz.
ÇAMAŞIR MAKİNESİ
  Sayfa:1/1  Ürün Sayýsý:10 
Düşük ısıda ne tür çamaşırlar yıkayabilirim? Hangi çamaşırlar için yüksek ısı kullanmalıyım?

Giysilerinizin etiketleri yıkanabilecekleri en yüksek sıcaklığı gösterir. Giysiler belirtilenden daha düşük ısılarda yıkanabilir ancak daha yüksek ısılar yıpranmalarına ve çekmelerine neden olabilir. Yün, ipek, dantel giysiler, parlak ve koyu renkli kumaşlar, kotlar ve hafif kirli çamaşırlar düşük ısıda yıkanmaya uygundur. İç çamaşırı, nevresim, havlu ve zorlu kirlerin bulunduğu giysileri yıkama talimatlarını göz önünde bulundurarak yüksek ısılarda yıkayabilirsiniz.

Çamaşır makinenizi sürekli düşük sıcaklıklarda çalıştırmanız önerilmez. Ancak enerji tasarrufu için az kirli, hassas ve koyu renkli çamaşırlarınızı yıkarken düşük sıcaklıkları tercih edebilirsiniz.

...devamını oku

Bu içerik yararlı oldu mu?
Geri bildiriminiz için teşekkürler.
Çamaşır makinemin daha uzun ömürlü olması için ne yapmalıyım?

Çamaşır makinenizden uzun yıllar yüksek performans almak için doğru kullanıma, temizliğe ve düzenli bakım yaptırmaya özen göstermeniz gerekir.

Makinenizi kapasitesinin üstünde yüklemek çamaşırların tamburda gerektiği gibi dönmesine engel olur. Bu durum çamaşır makinenizin motoruna ve diğer hareketli parçalara fazladan yük bindirerek arızalara neden olabilir.

Daha uzun ömürlü bir çamaşır makinesi için temizlik de son derece önemlidir. Deterjan kalıntıları ve biriken kirler su akışını engelleyerek makinenizin iç aksamına zarar verebilir. Bu nedenle kapak lastiği, deterjan haznesi, pompa filtresi, tahliye hortumu ve su borusu filtrelerini düzenli olarak temizlemeniz gerekir.

Ayrıca yetkili bir servise düzenli olarak bakım yaptırmak ve küçük arızaları büyümeden onarmak çamaşır makinenizin ömrünü uzatır.

Çamaşır makinesi temizliği hakkında detaylı bilgi için deterjan çekmecesikapak lastiği, kazan ve filtre temizliğiyle ilgili sorularımıza göz atabilirsiniz.

...devamını oku

Bu içerik yararlı oldu mu?
Geri bildiriminiz için teşekkürler.
Çamaşır makinem yürüyor ya da anormal bir şekilde sarsılıyor. Sorun ne olabilir ve nasıl çözebilirim?

Yıkama sırasındaki aşırı sarsıntı ve hareketlenme çamaşır makinenizde performans düşüklüğüne ve arızalara yol açabilir. Bunun birkaç farklı nedeni olabilir.

Öncelikle çamaşır makinenizi kapasitesinin üzerinde doldurmayın. Havlu ya da nevresim gibi ağır parçaları tek başına yıkamayın. Bir parça çamaşır daha ekleyerek daha dengeli bir yıkama elde edebilirsiniz. Özellikle sıkma sırasında yüksek hızda dönen tamburdaki dengesizlik ya da aşırı yük, makinenizin titremesine neden olabilir. Dengesiz Yük Kontrolü özelliği olan bir Arçelik çamaşır makinesi kullanıyorsanız, makineniz tamburdaki dengesiz yükü otomatik olarak seçilen programda sıkma işlemini iptal etmek ya da daha düşük devirde sıkma yapmak gibi değişiklikler yapar. Böylece makine korunurken daha sessiz ve daha az titreşimli bir yıkama sağlanır.

Sarsıntı ya da yürümenin bir diğer sebebi makinenin dengeli durmaması olabilir. Makinenizi yerleştirdiğiniz yerin engebeli olması ya da ayak ayarının doğru yapılmamış olması denge kaybına yol açar. Bir su terazisi yardımıyla makinenizin dengeli durduğundan emin olabilirsiniz. Ayak ayarını yaparak ya da durduğu yeri değiştirerek dengeyi sağlayabilir ve titremenin önüne geçebilirsiniz.

Bu önerileri uygulamanıza rağmen sorun devam ediyorsa en yakın yetkili servise başvurmanız gerekir.

...devamını oku

Bu içerik yararlı oldu mu?
Geri bildiriminiz için teşekkürler.
Yıkama işlemi tamamlanmasına rağmen makineden çıkardığım çamaşırlarda deterjan kalıntıları oluyor. Sorun ne olabilir ve nasıl çözebilirim?

Çamaşır makinesi kapasitesinden fazla doldurulduğunda tamburdaki su her yere eşit olarak dağılamayabilir. Deterjan gerekli miktarda suyla karışmadığında tamamen çözülemez ve giysilerinizin üzerinde kalıntılar bırakır. Çamaşır makinenizin kullanım kılavuzundaki yönlendirmeleri takip ederek hangi programda ne miktarda çamaşır yıkayabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Çamaşırlarda deterjan kalıntısı kalmasının ana sebeplerinden biri de gereğinden fazla deterjan kullanılmasıdır. Makinenizin kullanma kılavuzunu inceleyerek çamaşırın cinsi ve kirlilik derecesine göre kullanmanız gereken deterjan miktarını öğrenebilirsiniz.

Çamaşırlarınızdaki deterjan kalıntılarının bir diğer sebebi düşük su basıncı olabilir. Düşük su basıncı deterjanın tamamının tambura iletilmesini engeller ve durulama sırasında kalan deterjan yumuşatıcıya karışır. Durulama sonrasında giysilerinizde deterjan kalıntıları görmenizin sebebi bu olabilir. Şebeke suyunuzun doğru basınçta olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bunun için, musluğun altına 15 litre kapasiteli bir yer kovası koyun ve su sonuna kadar açın. Kovanız iki dakikadan daha uzun sürede doluyorsa su basıncı düşük demektir.

Çamaşır makinenizin deterjan haznesi üç bölümden oluşur. Bu bölümlerin ikisi deterjan (ön yıkama ve yıkama) diğeriyse yumuşatıcı içindir. İki deterjan bölmesini de dolduruyor ancak ön yıkaması olmayan bir program tercih ediyorsanız, makineniz yıkama sırasında sadece bir bölümdeki deterjanı kullanır. Diğer bölmedeki deterjan, durulama sırasında yumuşatıcıya karışabilir. Bu durum giysilerinizde deterjan kalıntıları oluşmasına neden olur. Gerekenden fazla miktarda deterjan kullanmak da aynı sonuca yol açabilir. Çamaşır makinenizin kullanım kılavuzuna bakarak seçtiğiniz programın özelliklerini ve kullanmanız gereken deterjan miktarını öğrenebilirsiniz.

...devamını oku

Bu içerik yararlı oldu mu?
Geri bildiriminiz için teşekkürler.
Çamaşır makinesindeki kötü kokuları nasıl önleyebilirim?

Deterjan ve yumuşatıcılar yüksek ısıda daha iyi çözülen kimyasallardır. Yıkama işlemini sürekli düşük ısılarda yapıyorsanız temizleyiciler tamamen çözülemiyor ve kalıntı bırakıyor olabilir. Deterjan ve yumuşatıcı haznesinde biriken kalıntılar zamanla küf ve bakteri oluşumuna neden olarak istenmeyen kokular yaratabilir. Deterjan kalıntılarını temizlemek için hazneyi yerinden çıkararak elinizde ılık suyla yıkayabilirsiniz. Çamaşır makinenizi zaman zaman yüksek ısıda çalıştırarak, kötü kokulara neden olan deterjan kalıntılarının oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Çamaşır makinenizdeki nem de zamanla kötü koku oluşumuna neden olabilir. Yıkama işlemi bittikten sonra ıslak çamaşırlarınızı makinenin içinde uzun süre bekletmemeye özen gösterin. Ayrıca içi kuruyana kadar cihazınızın kapağını aralık bırakmak da koku oluşumunu engelleyecektir.

Kazan Temizleme Programı bulunan bir Arçelik çamaşır makinesi kullanıyorsanız, kullanım sıklığınıza göre dört ya da altı ayda bir bu özelliği kullanarak cihazınızı temizleyebilir ve koku oluşumunu engelleyebilirsiniz. Çamaşır makinenizde Kazan Temizleme Programı bulunmuyorsa, bu kimyasalı ön yıkamasız, 900 pamuklu programında ve yüksüz olarak çalıştıracağınız makinenize koyarak kazanını temizleyebilirsiniz. Bu işlemde makinenizin kesinlikle çamaşırsız olarak çalıştırılması gerekir. Aynı zamanda, bu işlem için çamaşır makinesi için üretilmiş kireç önleyici ürünlerden de faydalanabilirsiniz.

...devamını oku

Bu içerik yararlı oldu mu?
Geri bildiriminiz için teşekkürler.
Çamaşır makinesi pompa filtresi ya da kalıntı filtresi nasıl temizlenir?

Atık ya da pompa filtresi, giysilerinizden düşen bozuk para, düğme, çakmak gibi yabancı maddelerin ve kir kalıntılarının pompa motoruna ulaşmasını önleyen parçadır. Makinenizin performansının düşmemesi için üç ya da dört ayda (yaklaşık 30 yıkamada) bir pompa filtresini temizlemeniz gerekir. Aksi takdirde filtrenin yakaladığı yabancı cisimler makinenize zarar verebilir ya da ses problemine yol açabilir. Pompa filtresini temizlemeye başlamadan önce çamaşır makinenizin fişini çekmeyi unutmayın. Çamaşır makinelerinin içindeki su 900’ye kadar çıkabilir. Herhangi bir kaza yaşanmaması için temizliğe başlamadan önce makinenin içindeki suyun soğuması için yeteri kadar beklediğinize emin olun.

Pompa filtresi, çamaşır makinesinin ön yüzündeki yere yakın kapağın arkasında bulunur. Makinenizin modeline göre, bu kapağın arkasında sadece pompa filtresi ya da pompa filtresiyle birlikte ince bir tahliye hortumu da bulunur. Pompa filtresinin içinde bir miktar pis su olması normaldir. Temizliğe başlamadan önce bu suyun tahliye edilmesi gerekir. Tahliye hortumu olan modellerde, hortumun ucundaki tıpayı açarak pis suyu boşaltabilirsiniz. Su tamamıyla boşaldıktan sonra hortumun tıpasını takmayı unutmayın. Makinenizde bu hortum bulunmuyorsa, filtreyi sökmeye başlamanızla pis su boşalacaktır. Bu sebeple temizlikten önce suyu akıtabileceğiniz bir kap ya da kuru bezi hazır bulundurmanız gerekir. Daha sonra filtreyi üzerinde gösterilen yönde çevirerek yerinden çıkarabilir ve yıkayabilirsiniz. Parçaları doğru bir şekilde yerine yerleştirdikten sonra makinenizi kullanmaya devam edebilirsiniz.

...devamını oku

Bu içerik yararlı oldu mu?
Geri bildiriminiz için teşekkürler.
Çamaşır makinesi kazanı nasıl temizlenir?

Çamaşır makinelerinin kazanları zaman içinde kirlenebilir. Bu, makinenizin performansını etkileyeceği gibi sağlığınız açısından da olumsuz sonuçlar doğurabilir. Kazan Temizleme Programı bulunan Arçelik çamaşır makinesi kullanıyorsanız, kullanım sıklığınıza göre iki ya da dört ayda bir bu özelliği kullanarak cihazınızı temizleyebilir, kötü koku oluşumunu engelleyebilirsiniz. Kazan temizleme için özel olarak üretilmiş kazan temizleme kimyasalını yetkili servislerden temin edebilirsiniz. Çamaşır makinenizde Kazan Temizleme Programı bulunmuyorsa, bu kimyasalı ön yıkamasız, 900 pamuklu programında ve yüksüz olarak çalıştıracağınız makinenize koyarak kazanını temizleyebilirsiniz. Bu işlemde makinenizin kesinlikle çamaşırsız olarak çalıştırılması gerekir. Aynı zamanda, bu işlem için çamaşır makinesi için üretilmiş kireç önleyici ürünlerden de faydalanabilirsiniz.

...devamını oku

Bu içerik yararlı oldu mu?
Geri bildiriminiz için teşekkürler.
Çamaşır makinesi kapak lastiği nasıl temizlenir?

Kapak lastiklerinde biriken kir ve nem, bakterilerin üremesi için uygun bir ortam oluşturur. Bu durum çamaşırlarınızın temizliğini olduğu kadar sağlığınızı da tehdit eder. Yıkama tamamlandıktan hemen sonra lastik kısmındaki nemi ve kir kalıntılarını kuru bir bezle temizleyebilirsiniz. Kapak lastiklerinin yapısına zarar verebileceği için kimyasal temizlik maddeleri kullanmanız önerilmez.

...devamını oku

Bu içerik yararlı oldu mu?
Geri bildiriminiz için teşekkürler.
Çamaşır makinesinin deterjan çekmecesi nasıl temizlenir?

Çamaşır makinelerinin deterjan çekmecesinde zamanla deterjan ve yumuşatıcı kalıntıları birikebilir. Bu kalıntılar çamaşırlarınızın temizliğini riske atarken istenmeyen koku ve bakteri oluşumuna da neden olabilir. Bu nedenle her dört ya da beş yıkamada bir makinenizin deterjan çekmecesini temizlemeniz gerekir. Deterjan haznesini kilitleme mandalına basarak kendinize doğru çekebilir ve yerinden çıkarabilirsiniz. Çekmeceyi sıcak suyla yıkayabilirsiniz. Kullanılmış bir diş fırçası yardımıyla daha etkin bir temizlik sağlayabilirsiniz. Çekmece kuruduktan sonra yerine yerleştirebilirsiniz.

...devamını oku

Bu içerik yararlı oldu mu?
Geri bildiriminiz için teşekkürler.
Çamaşır makinesi nasıl temizlenir?

Düzenli ve detaylı temizlik çamaşır makinenizin ömrünü uzatırken performansını artırır. Zamanla makinenizin değişik yerlerinde biriken deterjan, yumuşatıcı ve kir kalıntıları çamaşır makinenizden aldığınız verimi düşürür ve bakteri oluşumuna uygun bir ortam yaratır. Makinenizin deterjan çekmecesi, kazanı, şebeke su giriş hortum filtresi ve pompa filtresinin düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Ek olarak, çamaşır makinenizi ayda bir kez deterjansız ve yüksüz çalıştırarak, tüm parçaların sıcak suyla temizlemesini sağlayabilirsiniz.

Detaylı bilgi için deterjan çekmecesikapak lastiği, kazan ve pompa filtresi temizliğiyle ilgili sorularımıza göz atabilirsiniz.

...devamını oku

Bu içerik yararlı oldu mu?
Geri bildiriminiz için teşekkürler.
  Sayfa:1/1  Ürün Sayýsý:10 
ARÇELİK
Yardım ve Destek