Sıkça Sorulan Sorular
Tüm ürünlerimiz hakkında sıkça sorulan sorular ve cevaplarına bu sayfadan erişebilirsiniz.
BUZDOLABI
  Sayfa:1/1  Ürün Sayýsý:7 
Buzdolabı nasıl temizlenir?

Kirli bir buzdolabı mikrop ve bakteriler için uygun bir üreme ortamıdır. Düşük hijyen seviyesi, sağlığınızı olumsuz etkilerken cihazınızın performansını da düşürebilir. Bu yüzden buzdolabınızı evinizdeki diğer elektronik eşyalardan daha sık ve düzenli olarak temizlemenizi tavsiye ederiz.

Temizliğe başlamadan önce buzdolabınızı fişten çıkardığınızdan emin olun. Dolap içindeki gıdaları, rafları ve sökülebilen tüm parçaları çıkarın. Rafları ve diğer parçaları aşındırıcı olmayan temizleyiciler ve nemli bir bez yardımıyla temizleyin. Rafları ve diğer parçaları lavaboda, elde, sünger ve deterjanla da yıkayabilirsiniz ancak bu parçaların ileride gıdalarla direkt temas edeceğini ve üzerinde hiç deterjan ve temizleyici artığının kalmaması gerektiğini hatırlatırız. Ayrıca rafları ve parçaları musluk suyuna maruz bırakmadan önce oda sıcaklığında olmalarına dikkat etmelisiniz, ani ısı değişimleri çatlamalara ve kırılmalara neden olabilir. Su pınarlı bir buzdolabı kullanıyorsanız, dolabınızda yer alan su pınarının çekmecesini çıkarak su deposuna ulaşabilirsiniz. Su deposunu ve çekmeceyi elde yıkayabilirsiniz.

Dolabınızın iç kısımlarını üstten aşağı doğru inerek, yumuşak bir sünger yardımıyla, aşındırıcı kimyasallar kullanmadan temizlemenizi öneririz. Kapıyı ve kapanma noktalarını da silmeyi unutmayın. İç temizlik bittiğinde her yerin kuruduğuna emin olduktan sonra, söküp temizlediğiniz diğer parçaları yeniden dolabınıza monte edebilirsiniz.

Buzdolabınızın dış kısımlarının temizliğini aşındırıcı olmayan temizleyiciler ve yumuşak bir bez yardımıyla yapabilirsiniz. Cihazınızın kondanserinde ve havalandırmasında biriken tozlar hava akışını kesebilir ve buzdolabınızın kompresörüne zarar verebilir. Buzdolabınızın dış kısmında yer alan bu kısımları da temizlemeniz gerektiğini hatırlatırız.

Buzdolabımın kurulumu tamamlandı. Kullanmaya başlamak için ne kadar beklemeliyim?

Kurulumun ardından buzdolabınız dik konumda ve elektriğe bağlanmadan 4 saat beklemelidir. 4 saatin ardından cihazınızı fişe takın ve içine herhangi bir yiyecek koymadan 12 saat çalıştırın. Toplam 16 saat sonunda buzdolabınızı güvenle kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kurulumun ardından buzdolabınız dik konumda ve elektriğe bağlanmadan 4 saat beklemelidir. 4 saatin ardından cihazınızı fişe takın ve içine herhangi bir yiyecek koymadan 12 saat çalıştırın. Toplam 16 saat sonunda buzdolabınızı güvenle kullanmaya başlayabilirsiniz.

uzun yazı Kurulumun ardından buzdolabınız dik konumda ve elektriğe bağlanmadan 4 saat beklemelidir. 4 saatin ardından cihazınızı fişe takın ve içine herhangi bir yiyecek koymadan 12 saat çalıştırın. Toplam 16 saat sonunda buzdolabınızı güvenle kullanmaya başlayabilirsiniz.

uzun yazı Kurulumun ardından buzdolabınız dik konumda ve elektriğe bağlanmadan 4 saat beklemelidir. 4 saatin ardından cihazınızı fişe takın ve içine herhangi bir yiyecek koymadan 12 saat çalıştırın. Toplam 16 saat sonunda buzdolabınızı güvenle kullanmaya başlayabilirsiniz.

İdeal havalandırma için buzdolabı ve duvar arasında ne kadar boşluk bırakmalıyım?

Buzdolabınızın kenarlarıyla duvar arasında en az 5 cm’lik bir boşluk bırakarak ideal havalandırmayı sağlayabilirsiniz.

Buzdolabımın buz yapıcısı yeterince/hiç buz üretmiyor. Ne yapmalıyım?

Öncelikle buz yapıcının su bağlantılarını kontrol etmenizi öneririz. Bağlantıların kullanım kılavuzunda gösterildiği gibi bağlandığından ve herhangi bir tıkanma olmadığından emin olun. Su haznesini kontrol edin, buz yapıcınızın su haznesinde yeterince su bulunmaması buz üretimini etkileyebilir. Haznenin her zaman tam dolu kullanılmasını tavsiye ederiz. Ayrıca dondurucu bölmesinin kapağının sık sık açılması ve uzun süre açık kalması da buz üretimini yavaşlatabilir. Bu sebeple buz yapıcının kullanıldığı zamanlarda dondurucunun kapağını çok sık açmamaya özen göstermenizi öneririz.

Buzdolabımın kullanım ömrünü uzatmak için neler yapmalıyım?

Buzdolabınızın uzun ömürlü olması için konumlandırmasına dikkat etmelisiniz. Buzdolabınızla duvarlar arasında bırakmanız gereken minimum 5 cm’lik boşluk havalandırma açısından son derece önemlidir. Buzdolabınız duvarlardan olduğu kadar kalorifer ya da fırın gibi ısı kaynaklarından da uzakta konumlandırılmalı ve direkt olarak güneş ışığının gelmediği bir yere konulmalıdır.

Tozlu ve kirli bir kondanser buzdolabınızın doğru çalışması için önemli rol oynayan ısı salınımını sağlayamayabilir. Bu durum buzdolabınızın en pahalı parçalarından biri olan kompresöre zarar verebilir. Daha uzun ömürlü bir buzdolabı için kondanseri ve havalandırma kısımlarını elektrikli süpürgenizin fırça aksesuarını kullanarak düzenli olarak temizlemenizi öneririz.

Kapının kapalı kalmasını ve soğuk havanın dışarı çıkmamasını sağlayan kapı contalarını sık sık kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Zarar görmüş ve tam kapanmayan contalar dolap içi ısısının yükselmesine neden olur. Kompresör ısıyı düşürmek için daha uzun ve yoğun çalışmak zorunda kalır. Bu yıpranma buzdolabınızın ömrünü kısaltabilir. Ayda iki kere kapı contalarını aşındırıcı olmayan temizleyicilerle silmenizi ve düzenli olarak esnek elastik yapılarını koruduklarından emin olmanızı tavsiye ederiz.

Su pınarlı bir buzdolabınız varsa, cihazınızın su filtreleri de var demektir. Kirli bir su filtresi sizin sağlığınız kadar buzdolabınızın sağlığı için de tehdit oluşturur. Düzenli olarak bu filtreleri kontrol etmenizi ve ihtiyaç durumunda değiştirmenizi öneririz.

Düzenli olarak buzdolabınıza genel temizlik yapın. Her açıdan temiz bir buzdolabında, dolap içi ısıyı ayarlamak daha kolay olduğundan kompresör daha az yorulur. Ayrıca buzdolabınıza düzenli olarak bakım yaptırarak küçük arızaların düzeltilmesini ve daha büyük sorunlara yol açmasının önüne geçebilirsiniz.

Buzdolabı kokusu nasıl giderilir?

Buzdolabı kokusunun en sık rastlanan sebepleri temizliğinin ihmal edilmesi ve gıdaların doğru şekilde saklanmamasıdır. Kötü koku ve bakteri oluşumunu engellemek için buzdolabınızı düzenli olarak temizlemeniz gerekir.

Temizlik malzemeleri kalıntı bırakabilir. Kapalı ortamdaki bu kalıntılar hem sağlığınızı tehdit eder hem de buzdolabı kokusu yapabilir. Dolayısıyla, buzdolabı iç yüzeylerinin temizliğinde deterjan kullanmanız önerilmez. Bir çay kaşığı karbonatı yarım litre suda eriterek hazırlayacağınız karışım ve sünger ya da yumuşak bir bezle buzdolabınızın içini temizleyebilirsiniz. Kaza riskini ortadan kaldırmak ve gereksiz enerji tüketiminden kaçınmak için buzdolabınızı temizlerken fişini çekmeyi unutmayın.

Buzdolaplarında farklı gıdalar için özel alanlar bulunur. Her gıda türünün kendi için özel olarak geliştirilmiş bölmelerde saklanması gerekir. Aksi takdirde gıdalar daha çabuk bozulabilir ve buzdolabı kokusu yapabilir. Buzdolabınızın kullanma kılavuzunu inceleyerek hangi gıdanın nerede saklanması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Buzdolabı kokusunu gidermek için çay posası da kullanabilirsiniz. Çayı demledikten sonra posasını açık bir kap içinde buzdolabınızın içine yerleştirebilirsiniz. Bu yöntemi uygulayacak olursanız, kabın buzdolabınızda 12 saatten uzun kalmamasına dikkat etmeniz gerekir. Çay posası kokuya sebep olan organizmaları kendine çekeceğinden, bu süreden sonra kokunun kaynağı haline gelebilir.

No Frost buzdolabım neden buzlanma yapıyor?
Defrost problemi olan buzdolaplarının elektronik kartında, defrost ısıtıcısında, termal sigortasında ya da damlalık rezisdansında arıza olabilir. Yetkili servis çağırarak bu parçalara ölçüm yaptırmanızı öneririz.

  Sayfa:1/1  Ürün Sayýsý:7 
ARÇELİK
Yardım ve Destek