Sıkça Sorulan Sorular
Tüm ürünlerimiz hakkında sıkça sorulan sorular ve cevaplarına bu sayfadan erişebilirsiniz.
BULAŞIK MAKİNESİ
  Sayfa:1/1  Ürün Sayýsý:17 
Bulaşık Makinemi nasıl temizlerim?

Bulaşık makinenizi düzenli olarak temizlemek cihazınızın ömrünü uzatırken performansını da artırır. İç ve dış yüzeylerin yanı sıra atık filtresi ve su püskürten pervaneler temizlenmesi gereken parçalar arasındadır. Son olarak, bulaşık makinenizi ayda bir kez deterjansız ve yüksüz olarak çalıştırarak sıcak suyun tüm parçaları temizlemesini sağlayabilirsiniz.

İç ve dış yüzeyler , filtre ve pervane temizliğiyle ilgili cevaplarımıza göz atabilirsiniz.

...devamını oku

Bulaşık makinesi iç ve dış yüzeyleri nasıl temizlenir? Bulaşık makinesinin içi nasıl temizlenir?

Bulaşık makinenizin iç ve dış yüzeylerini nemli bir bezle ya da yumuşak bir süngerle temizleyebilirsiniz. Aşındırıcı temizlik ürünleri veya benzeri kimyasallar makinenizin yüzeylerine zarar verebilir. Bu sebeple kullanmanız önerilmez. Makinenizin iç temizliğini yüzeye zarar vermeyecek yumuşaklıkta bir fırçayla da yapabilirsiniz.

Bulaşık makinenizi ayda bir kez deterjansız ve yüksüz olarak çalıştırarak sıcak suyun tüm parçaları temizlemesini sağlayabilirsiniz.

...devamını oku

Bulaşık makinesi atık filtresi nasıl temizlenir?

Atık filtresi makinenin tabanında bulunur ve düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Filtreye ulaşmak için alt sepeti öne çekebilir ya da çıkarabilirsiniz. Filtreyi çevirerek yerinden sökebilir ve elinizde yıkayabilirsiniz. Bulaşık makinenizin atık filtresini en az üç ayda bir temizlemeniz gerekir. Kuruduktan sonra filtreyi makineye geri yerleştirebilirsiniz.

Kendi Kendini Temizleyen Filtre özelliğine sahip Arçelik bulaşık makinesi modellerinde atık filtresini içten temizleyen ek bir püskürtme sistemi bulunur. Böylece filtre temizleme gereksinimi 5 kat daha azalırken kötü kokuların oluşması engellenir.

...devamını oku

Bulaşık makinesi pervaneleri nasıl temizlenir?

Pervaneler ya da su püskürtme kolları zamanla kirlenerek tıkanabilir. Bu nedenle bulaşık makinesi pervane temizliği ihmal edilmemelidir. Makinenizin üst pervanesini ortasındaki somunu çevirerek, alt pervanesini ise yukarı doğru çekerek sökebilirsiniz. Pervaneleri akan suyun altında yıkayarak temizleyebilirsiniz. Daha sonra parçaların kurumasını bekleyip yerlerine monte edebilirsiniz.

...devamını oku

Bulaşık makinesi kokusu nasıl önlenir?

Bulaşık makinesinde oluşan kötü kokuların birkaç sebebi olabilir. Kirli bulaşıkların makinenizin içinde uzun süre beklemesi bunlardan biridir. Kirli bulaşıklarınızı beklettiğinizde koku artabilir hatta cihazın içine sinebilir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için özellikle makineyi hemen çalıştırmayacağınız durumlarda bulaşıklarınızı sıyırarak ağır kir ve kalıntılardan arındırabilirsiniz. Yeni model makineler kir sensörlerine sahip olduğundan bulaşıkları sudan geçirmeniz önerilmez .

Yemek kalıntıları zamanla bulaşık makinenizin iç kısımlarında birikebilir. Bu kalıntılar kötü koku oluşumuna yol açabileceği gibi mikrop ve bakterilerin üremeleri için de uygun bir ortam yaratır. Sağlığınızı korumak ve kötü koku oluşumunu önlemek için bulaşık makinenizi düzenli olarak temizlemeniz gerekir.

İstenmeyen kokuların bir diğer sebebi de kirlenmiş ya da tıkanmış filtreler olabilir. Kötü kokuları engellemek için makinenizin tabanında bulunan atık filtresini sökerek elinizde yıkayabilirsiniz. Kendi Kendini Temizleyen Filtre özelliğine sahip Arçelik bulaşık makinesi modellerinde atık filtresini içten temizleyen ek bir püskürtme sistemi bulunur. Bu sistem sayesinde filtre, sıradan bulaşık makinelerindekilere göre 5 kat daha uzun süre temiz kalır. Böylece kötü kokuların oluşması engellenirken filtre temizlik gereksinimi %80 azalır.

Limon suyu, el sabunu, çamaşır suyu gibi kimyasallar ve diğer maddeler bulaşık makinenize ve performansına zarar verebileceği gibi makinenin içinde kötü koku oluşmasına da neden olabilir.

Bulaşık makineleri için üretilmiş deterjan, tablet, parlatıcı gibi ürünler dışında hiçbir kimyasal maddeyi makinenize koymamanız gerekir.

Son olarak, bulaşık makinenizi ayda bir kez deterjansız ve yüksüz olarak çalıştırarak sıcak suyun tüm parçaları temizlemesini sağlayabilirsiniz.

...devamını oku

Bulaşık makinesi parlatıcısı ve tuzu nasıl doldurulur?

Parlatıcı haznesi, bulaşık makinesi kapısının iç panelinde yer alır. Deterjan bölmesinin hemen yanında bulunan parlatıcı haznesini açın ve tamamen dolana kadar parlatıcıyı dökün. Parlatıcının makinenin içine dökülmemesine özen gösterin.

Bulaşık makinenizin tuz haznesi alt sepetin altında, makinenin tabanında bulunur. Bulaşık makinesine tuz doldurmak için haznenin kapağını açın. Makinenizle birlikte verilen huniyi kullanarak haznedeki su taşma seviyesine gelene kadar tuz doldurun. Bulaşık makinesi tuzu makinenizin iç yüzeyi üzerinde aşındırıcı bir etkiye sahiptir. Bu sebeple hazneye tuz doldururken huni kullanmanız önemlidir. Haznenin dışına tuz dökülecek olursa bunları temizlemeniz gerekir. İşlemin ardından haznenin kapağını kitlenme sesini duyana kadar çevirerek kapatmayı unutmayın.

Bulaşık makinenizin ön panelinde tuz ve parlatıcı ışıkları bulunur. Bu ışıklardan biri yanıyorsa, makinenizin tuzu ya da parlatıcısı eksilmiş ya da tükenmiş demektir. Makinenizin tuz ya da parlatıcı ışığı yandığında ekleme yapmanız gerektiğini anlayabilirsiniz.

...devamını oku

Bulaşık makinesi parlatıcısı ve tuzunu ne sıklıkla doldurmalıyım?

Bulaşık makinenizin ön panelinde tuz ve parlatıcı ışıkları bulunur. Bu ışıklardan biri yanıyorsa, makinenizin tuzu ya da parlatıcısı eksilmiş ya da tükenmiş demektir. Makinenizin tuz ya da parlatıcı ışığı yandığında ekleme yapmanız gerektiğini anlayabilirsiniz.

...devamını oku

Bulaşıklarımda su lekesi oluşmasını nasıl önleyebilirim?

Bulaşıklarınızda su lekesi oluşmasının birkaç sebebi olabilir. Bunlardan ilki su sertliğidir. Şebeke sularında bulunan magnezyum ya da kalsiyum gibi elementler suyun sertleşmesine neden olur. Bulaşıklarınızı korumak üzere makinenizde bir su sertlik (Rejenerasyon) ayarı bulunur. Bu ayar, makinenin kurulumu sırasında yetkili servis tarafından yapılır. Makinenizin su sertlik ayarında bir problem olduğunu düşünüyorsanız kullanım kılavuzundaki yönlendirmeleri takip ederek makineniz için en uygun ayarı yapabilirsiniz.

Bir diğer neden, kurutma aşamasında su taneciklerinin yerince iyi buharlaşamamasıdır. Bilinenin aksine bulaşık makinesi parlatıcısının tek işlevi bulaşıklarınızı parlatmak değildir. Parlatıcı, bulaşıkların üzerinde bir tabaka oluşturarak suyun daha iyi buharlaşmasını sağlar. Böylece kurutmaya ve bulaşıklarda leke oluşmasını engellemeye yardımcı olur. En iyi yıkama ve kurutma performansı için her zaman parlatıcı kullanmanız gerekir.

Otomatik Bardak Koruma Sistemi bulunan Arçelik bulaşık makinesi modelleri, suyun sertlik derecesini otomatik olarak algılar ve camlarınız için en uygun seviyeye getirir. Bu sayede bardaklarınız su sertliğinin olumsuz etkilerinden korunur ve ömürleri 20 kata kadar uzar. Ayrıca Ekstra Parlaklık özelliği bulunan Arçelik bulaşık makineleri, yıkama sonrasında 10 dakikalık ek bir kurutma ve buhar uygulamasıyla bulaşıklardaki su damlalarını yok ederek leke oluşumunu önler.

...devamını oku

Bulaşık makinemde ne tür deterjan kullanmalıyım?

Bulaşık makinenizde sadece bulaşık makineleri için üretilen temizlik malzemelerini kullanmanız gerekir. Granüllü ya da toz formda olan deterjanları, tablet ya da jel paketleri ve sıvı deterjanları bulaşık makinenizde kullanabilirsiniz. El sabunu, çamaşır suyu, limon ve benzeri kimyasallar ve diğer maddeler makinenize zarar verebilir. En iyi yıkama ve kurutma performansı için her zaman bulaşık makinesi parlatıcısı ve tuzu kullanmanız gerekir.

...devamını oku

Bulaşık makinem su sızdırıyor. Sorun ne olabilir ve nasıl çözebilirim?

Öncelikle bulaşık makinenizin kapısını kontrol edin. Sorun kapağın contalarında ya da bağlantı noktalarında olabilir. Sızıntı makinenizin arkasından geliyorsa su bağlantısında bir aksaklık olabilir. Hortumları, vanaları ve bağlantı noktalarını kontrol ederek bir gevşeme ya da arıza olmadığından emin olun. Sızıntı hâlâ devam ediyorsa sorunun kaynağı motor ya da pompa contalarında olabilir.

Bu parçalar bulaşık makinenizin kolaylıkla ulaşılamayan kısımlarında yer aldığından yetkili servisten profesyonel yardım almanızı tavsiye ederiz.

...devamını oku

Bulaşıklar yıkandıktan sonra makinemde yoğun bir deterjan kokusu kalıyor. Sorun ne olabilir ve nasıl çözebilirim??

Deterjan tam olarak çözünmediyse makinenizin kenarlarında ya da bulaşıklarınızın üzerinde birikerek koku oluşturabilir. Deterjanın tamamen çözünmesini sağlamak için bulaşıkların yerleştirilmesine dikkat etmeniz gerekir. Makinenizi kapasitesinin üzerinde doldurmak ve bulaşıkları birbirine çok yakın ya da temas halinde yerleştirmek bu probleme neden olabilir.

Tablet deterjanlar, toz ya da sıvı olanlara göre daha uzun sürede çözünür. Bu nedenle kısa programlarda kullanılmaları önerilmez. Birçok bulaşık makinesinde tablet deterjan kullanımı için ayrıca bir ayar ya da tuş bulunur. Tablet deterjan tercih ediyorsanız, bu ayarı etkin hale getirmeniz gerekir. Oto Tablet Deterjan fonksiyonu olan bir Arçelik bulaşık makinesi kullanıyorsanız tablet kullanımında ek bir işlem yapmanıza gerek kalmaz. Makineniz kullandığınız deterjan tipini otomatik olarak algılar ve seçtiğiniz programda deterjana uygun değişiklikler yapar.

...devamını oku

Bulaşık makinem bulaşıkları tam olarak kurutmuyor. Sorun ne olabilir ve nasıl çözebilirim??

Öncelikle bulaşıklarınızı doğru yerleştirdiğinizden emin olun. En iyi yıkama ve kurulama performansı için bulaşıklarınızın birbirine temas etmemesi, su ve hava sirkülasyonunu etkileyecek şekilde yerleştirilmemesi gerekir. Aksi takdirde bulaşıklarınız tam yıkanmayabilir ve kurumayabilir.

En iyi yıkama ve kurutma performansı için her zaman parlatıcı kullanmanız gerekir. Bulaşıkların üzerinde bir tabaka oluşturarak suyun daha iyi buharlaşmasını sağlayan parlatıcı kurutmaya yardımcı olur. Parlatıcı haznenizi kontrol ederek, yeterli miktarda parlatıcı bulunduğundan emin olun. Yıkama işlemi tamamlandıktan sonra makinenin içinde kalan sıcak hava yüzeylere temas ettiğinde soğuyarak içindeki nemi su olarak bırakabilir. Bu da bulaşıklarınızın tam anlamıyla kurumamasına neden olur. Makinenizin kapısını aralık bırakarak içerideki sıcak havanın dışarı çıkmasını sağlayabilirsiniz. Otomatik Kapı Açma özelliği bulunan bir Arçelik bulaşık makineleri bu işlemi otomatik olarak yapar.

Tablet deterjanlar kısa süreli yıkama programları için uygun değildir. Dolayısıyla tamamlanamayan yıkama işlemi sonrasında bulaşıklarınız tam anlamıyla kurumuyor olabilir. Tablet deterjan kullanıyorsanız, en iyi performans için tabletlere uygun yıkama programı seçmeniz gerekir. Ek olarak, birçok bulaşık makinesinde tablet deterjan kullanımı içibn ayrıca bir ayar ya da tuş bulunur. Tablet deterjan tercih ediyorsanız, bu ayarı etkin hale getirmeniz gerekir. Oto Tablet Deterjan Fonksiyonu olan bir Arçelik bulaşık makinesi kullanıyorsanız cihazınız kullanılan deterjan tipini otomatik olarak algılayarak en uygun yıkama ve kurutma süresini ayarlar. Böylece ek bir işlem yapmanıza gerek kalmaz.

En iyi yıkama ve kurutma performansı için bulaşıklarınızın cinsine, miktarına ve kirliliğine göre en uygun yıkama programını seçmeniz gerekir. Örneğin yapıları dolayısıyla plastik bulaşıkların kuruması cam ve porselenlere göre daha uzun zaman alır. Bulaşıklarınızın özelliklerine göre programlama yaparak makinenizden en iyi kurutma ve temizlik performansını alabilirsiniz.

Tüm bu kontroller ve düzenlemelerden sonra bulaşıklarınız hâlâ tamamen kurumuyorsa makinenizin ısıtma aksamı ya da termostatında teknik bir sorun olabilir.

Bu durumda en yakın yetkili servise başvurmanız gerekir.

...devamını oku

Bulaşık makinesi parlatıcısı kullanmak zorunda mıyım? Parlatıcı kullanmasam ne olur?

En iyi yıkama ve kurutma performansı için her zaman parlatıcı kullanmanız gerekir. Bulaşıkların üzerinde bir tabaka oluşturarak suyun daha iyi buharlaşmasını sağlayan parlatıcı kurutmaya yardımcı olur. Parlatıcı kullanılmadığı durumda bulaşıklarınız tam kurumayabilir. Su damlaları bulaşıkların üzerinde birikerek leke oluşmasına neden olabilir.

...devamını oku

Neler bulaşık makinesinde yıkanmaz? Bulaşık makinesine koymamam gereken materyaller nelerdir?

Bu konuda en iyi cevabı eşyalarınızın kullanım önerilerini kontrol ederek bulabilirsiniz. Ancak her eşya böyle bir yönlendirmeye sahip olmayabilir. Kolayca kırılabilecek bulaşıklar, el boyaması ya da altın/gümüş detayları bulunan cam ve porselenler, kalay ya da alüminyum kaplama tencereler, deforme olabilecek incelikte plastikler, kristal bardaklar, tahta mutfak gereçleri gibi bulaşıkları makinede yıkamanız önerilmez.

...devamını oku

Bulaşık makinemin daha uzun ömürlü olması için neler yapmalıyım?

Daha uzun ömürlü bir bulaşık makinesi için cihazınızın temizliğine dikkat etmeniz gerekir. Yemek artıkları, yağ ve benzeri kalıntılar zamanla birikerek bulaşık makinenizin performansını düşürür ve ömrünü kısaltır. Bulaşıklarınızı makineye koymadan önce üzerlerindeki kirleri sıyırarak ağır kir ve kalıntılardan arındırmanız gerekir. Yeni model makineler kir sensörlerine sahip olduğundan bulaşıklarınızı sudan geçirmeniz önerilmez. Bulaşık makinenizin iç kısmını, filtresini ve diğer yıkanabilir parçalarını da düzenli olarak temizlemeniz gerekir.

Doğru deterjan kullanımıyla bulaşık makinenizin daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz. Limon, El sabunu, çamaşır suyu gibi maddelerin ve kimyasalların kullanımı bulaşık makinenize zarar verebilir. Cihazınızda sadece bulaşık makinesi kullanımı için üretilmiş deterjanlar, parlatıcılar ve bulaşık makinesi tuzu kullanmanız gerekir.

Bulaşıkların yanlış yerleştirilmesi de makinenizin performansını düşürebilir ve parçalarına zarar verebilir. Bulaşıklarınızı dizerken aralarında su ve hava sirkülasyonunu engellemeyecek şekilde boşluklar bırakmaya ve içlerine yıkama esnasında su dolmayacak şekilde yerleştirmeye özen gösterin. Ayrıca düzenli bakım yaptırarak küçük arızaların daha büyük sorunlara dönüşmesini engelleyebilir ve makinenizin ömrünü uzatabilirsiniz.

...devamını oku

Bulaşık makinemden en iyi performansı nasıl alırım?

Bulaşıklarınızdan arta kalan kirler zamanla makine içerisinde birikir ve tıkanmalar oluşturarak bulaşık makinenizin performansını düşürebilir. Bulaşıklarınızı makineye yerleştirmeden önce sudan geçirerek ağır kirlerinden arındırarak bu kirlerin bulaşık makinesinin içinde birikmesini önleyebilirsiniz. Ayrıca bulaşık makinenizin iç kısmı ve filtresi başta olmak üzere yıkanabilir tüm parçaları düzenli olarak temizleyerek cihazınızdan daha iyi bir performans alabilirsiniz.

Deterjan tercihleriniz de bulaşık makinenizin performansını doğrudan etkiler. Bulaşık makinesi için özel olarak üretilmiş deterjanlar dışındaki temizleyiciler cihazınızda performans kaybına ve arızalara neden olabilir. Sadece bulaşık makinelerinde kullanılmak üzere tasarlanmış deterjanlar, parlatıcılar ve bulaşık tuzu kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bulaşık makinenizden daha iyi bir performans almak istiyorsanız bulaşıkların dizilimine de dikkat etmeniz gerekiyor. Bulaşıklarınızın arasında, sağlıklı bir hava ve su sirkülasyonuna yetecek kadar boşluklar bırakarak bulaşık makinenizden daha iyi bir performans alabilirsiniz. Ayrıca sorunsuz ve yüksek performansta çalışan bir bulaşık makinesi için cihazınızın bakımını düzenli olarak yaptırmanız gerektiğini hatırlatırız.

...devamını oku

Camların bulanıklaşmasını (puslanmasını) nasıl engellerim?

Cam bulaşıklarınızın zamanla parlaklıklarını kaybetmesinin, korozyona uğrayarak bulanıklaşmasının birkaç sebebi olabilir. Bunlardan ilki makine temizliğidir. Bulaşıklarınızdan kalan yemek artıkları zamanla makinenizin iç kısımlarında, kapısında ve filtrelerde kirli ve yağlı bir yüzey oluşturur. Bu kirler makinenize ve bulaşıklarınıza yayılarak temizliğe engel olabilir. Bu da bulaşıklarınız üzerinde lekelerin oluşması anlamına gelir. Kirler ve lekelerden kurtulmak için bulaşık makinenizi ve filtrenizi düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Bazı Arçelik bulaşık makinesi modellerinde bulunan Kendi Kendini Temizleme özelliğini ayda bir kez kullanarak makinenizi temiz tutabilirsiniz.

Şebeke suyunun sert olması cam bulaşıklarınızda çizilmeye, yumuşak olmasıysa bulanıklaşmaya neden olabilir. Kullanma kılavuzundaki yönlendirmeleri takip ederek, bulaşık makinenizin su sertlik ayarını yapabilirsiniz. En iyi performans için su sertlik ayarını, bulaşık makinesi tuzuyla desteklemeniz gerekir. Bulaşık makinesi tuzu, suyu yumuşatır ve camlardaki bulanıklaşmanın önüne geçer. Sertlik ayarı ve bulaşık tuzu kadar parlatıcı da bulaşıklarınızın ilk günkü parlaklığını korumaları için son derece önemlidir.

Otomatik Bardak Koruma Sistemi bulunan Arçelik bulaşık makinesi modelleri, suyun sertlik derecesini otomatik olarak algılar ve camlarınız için en uygun seviyeye getirir. Bu sayede bardaklarınız su sertliğinin olumsuz etkilerinden korunur ve ömürleri 20 kata kadar uzar. Ayrıca Ekstra Parlaklık özelliği bulunan Arçelik bulaşık makineleri, yıkama sonrasında 10 dakikalık ek bir kurutma ve buhar uygulamasıyla bulaşıklardaki su damlalarını yok ederek leke oluşumunu önler.

...devamını oku

  Sayfa:1/1  Ürün Sayýsý:17 
ARÇELİK
Yardım ve Destek