TELEVİZYON ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ ?

Hiç merak etmeyin; bu rehber sayesinde televizyon alırken nelere dikkat etmeli öğreneceksiniz. Şimdi, televizyon seçerken dikkat edilmesi gerekenleri sıralayalım. Televizyon seçimi sırasında pek çok kriterin incelenmesi gerekiyor; televizyon fiyatları ise dikkat ettiğiniz ilk noktalardan oluyor. 

 •  

   

 • BOYUT VE TASARIM: İzleme mesafesini göz önünde bulundurarak boyuta; isteklerinizi ve ihtiyaçlarınızı düşünerek televizyon tasarımına karar vermelisiniz.

  GÖRÜNTÜ KALİTESİ: Çözünürlük kalitesini ve kullanılan panel teknolojisini inceleyerek hangi seçeneklerin sizin için uygun olduğunu bulmalısınız.

  SES KALİTESİ: Televizyonun sahip olduğu ses teknolojileri de görüntü kalitesi gibi dikkat etmeniz gereken önemli bir unsur.

  ONLINE İÇERİK KAYNAKLARI: Akıllı televizyonlarla internetten pek çok içeriğe ulaşabilirsiniz. Farklı içeriklere ulaşabileceğiniz bir akıllı televizyona ihtiyacınız olup olmadığına karar vermelisiniz.

  TEKNOLOJİK ÖZELLİKLER: Televizyonun ek özellikleri, daha kaliteli bir görüntü ve ince bir tasarım sunabilir. Bu özellikler doğrultusunda tercihinizi belirleyebilirsiniz.

 •  

   

   

  EVİNİZ VE İSTEKLERİNİZ

  SİZE YOL GÖSTERSİN:

  BOYUT

 •  

  Ekran” olarak belirtilen televizyon boyutları günümüzde “inç” olarak da ifade ediliyor. Bir uzunluk ölçü birimi olan ve " işaretiyle gösterilen inç; genellikle televizyon, bilgisayar ve cep telefonu ekranının boyutunu belirtmek için kullanılıyor. 1 inç; 2,54 cm’ye eşit ve televizyon alırken karşılaştığınız inç ölçüsü, ekranın çapraz üst ve alt köşeleri arasındaki uzunluğu belirtiyor.

   

  “Ekran ne kadar büyük olursa izleme deneyimi de o kadar iyi olur.” algısı hem doğru hem de yanlış bir bilgi. Bu bilginin doğru olmasının nedeni, günümüzde en yüksek çözünürlük kalitesini sunan Ultra High Definition (UHD) televizyonların küçük, çünkü televizyon boyut seçiminde ürünü kullanacağınız alan da söz sahibi. Odada televizyonu yerleştireceğiniz yer ile televizyon izlerken oturacağınız alan arasındaki mesafe size televizyon seçiminde yol gösteriyor.

   

  Kaç inç televizyon almalıyım?” sorusunun cevabını ise küçük bir hesaplama yaparak bulmanız mümkün. Televizyon izleme mesafesi hesaplamak için ihtiyacınız olan bilgi, almak istediğiniz televizyonun ekran boyutu. İnç cinsinden belirtilen ekran boyutunun cm cinsinden değerinin yaklaşık 2 katı, televizyon izleme mesafesi olarak öneriliyor. Şimdi, bu hesaplamayı bir örnekle anlatalım :

   

  55" bir televizyon almak istediğinizi düşünelim.

   

  Öncelikle televizyonun cm cinsinden boyutunu bulmanız gerekiyor.

  55 (inç değeri) X 2,54 (1 inçin cm cinsinden değeri) = 139,7 cm

  139,7 cm x 2 (önerilen izleme mesafesi katsayısı) = 279,4 cm = 2,79 m

  Bu hesaplama sonrasında 55" bir televizyon almak istiyorsanız ideal izleme ölçünüzün yaklaşık 279 cm, yani 2,79 metre olması gerektiği sonucuna ulaşabilirsiniz.

   

  Şimdi, 65" bir televizyonun önerilen izleme mesafesini hesaplayalım.

  65 (inç değeri) X 2,54 (1 inçin cm cinsinden değeri) = 165,1 cm

  165,1 cm x 2 (önerilen izleme mesafesi katsayısı) = 330,2 cm = 3,30 m

  Yani 65" bir televizyon için 3,30 metre izleme mesafesi öneriliyor.

   

   

 •  

   

   

   

   

  EVİNİZ VE İSTEKLERİNİZ SİZE YOL GÖSTERSİN:

  TASARIM

 •  

  Krom, alüminyum gibi kullanılan malzemeler, çerçeve kalınlığı ya da incelik gibi detayların önemli olduğu televizyon tasarımlarında ekran, kavisli ekran ve düz ekran olarak ayrılıyor. 

   

  Düz ekran televizyonlar “flat TV” olarak da adlandırılıyor. Kavisli televizyonlar ise geçtiğimiz yıllarda hayatımıza giren fakat dezavantajları nedeniyle son zamanlarda daha az karşımıza çıkmaya başlayan tasarımlar. “Curved TV” olarak da bilinen bu televizyonların ekranları eğimli oluyor. 

   

 •  

   

   

  GERÇEKÇİLİĞİN SIRRI:

  GÖRÜNTÜ KALİTESİ

 •  

  Evinizdeki alana göre televizyon boyutuna; istek ve ihtiyaçlarınıza göre ise televizyon tasarımına karar verdiniz. İşte şimdi, görüntü kalitesi detaylarını inceleyerek alacağınız televizyona bir adım daha yaklaşma zamanı. Televizyon görüntü kalitesini etkileyen faktörler olan çözünürlük ve panelde kullanılan teknoloji, bu aşamada değerlendirmeniz gereken unsurlar. 

   

   

  ÇÖZÜNÜRLÜK: DAHA DETAYLI GÖRÜNTÜNÜN SIRRI

  Çözünürlük, piksel sayısı ile belirtiliyor. Örneğin; 1920x1080 piksel çözünürlükte ekranda yatay olarak 1920, dikey olarak 1080 piksel oluyor. Çözünürlük ne kadar yüksek olursa görüntü o kadar detaylı bir şekilde görülebiliyor. Televizyonlar çözünürlük kalitesine göre HD ReadyFull HD (FHD) ve Ultra HD (UHD) olmak üzere üçe ayrılıyor. Televizyon boyutu büyüdükçe daha kaliteli bir görüntü için daha yüksek çözünürlük değerine ihtiyaç duyuluyor.

   

  FHD (Full High Definition), 1920x1080 piksel çözünürlük sunuyor. Televizyon kanallarının sunduğu Full HD yayını kaliteli bir şekilde yansıtabilen bu çözünürlük pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. 32" ila 49" arasında bir televizyon almak istiyorsanız FHD çözünürlük, seçiminiz için yeterli olabilir.

  UHD (Ultra High Definition), 4K olarak da biliniyor. Çözünürlük olarak şu anda en üst standardı sunan 4K televizyonlar, ekrandaki görüntünün detaylarını en ince ayrıntısına kadar görmenize olanak veriyor.49" ve üzeri boyutlarda UHD TV’lerin tercih edilmesi, görüntü kalitesinde oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçiyor.

 •  

   

  KULLANILAN PANEL TEKNOLOJİLERİ:

  YENİLİKLERLE GELİŞİM

 • Kullanılan panel teknolojileri, daha renkli ve daha gerçekçi görüntülerle buluşmanızı sağlıyor. Televizyon panellerine, ekran ve ışıklandırma teknolojileri olarak bakmak mümkün. Günümüzde kullanılan televizyon panel teknolojileriLEDQuantum Dot ve OLED olmak üzere üç sınıfta inceleniyor. 

  OLED, “Organic LED” olarak bilinen bir panel teknolojisi. Piksellerin ışık kaynağı olduğu OLED panellerde, daha canlı renkler dikkat çekiyor. Ayrıca OLED panellerin bir diğer avantajı ise LED ışıkların, sahneye göre kendilerini bağımsız bir şekilde kontrol edebilmeleri oluyor. Bu sayede karanlık sahneler; daha derin siyah ya da daha yüksek kontrastlı bir şekilde sunulabiliyor. OLED teknolojisi genellikle 55" ve üzeri televizyonlarda kullanılıyor.

  Quantum Dot panel, televizyonun içerisinde bulunan pek çok küçük LED’den gelen ışığın, kuantum parçacıklar sayesinde daha fazla renk çeşitliliği sunması ile biliniyor. Bu da daha gerçekçi bir görüntünün sunulmasını beraberinde getiriyor.

  LED panelin ışık kaynağı, ona adını veren LED’ler oluyor. LED ışıklar, hem enerji tasarrufu hem de televizyonun daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor.

 •  

  ÜST DÜZEY DENEYİMİN ANAHTARI:

  SES KALİTESİ

 • Gerçekçi görüntü kalitesinin yanı sıra gerçekçi ve net ses kalitesi de izleme deneyiminizi üst seviyelere taşıyor.

   

  Surround Ses Teknolojisi ise bunu gerçekleştirebilen, çevresel ses yaratabilen bir sistem. Yani bu teknoloji, televizyonların içine gömülü olan dâhili hoparlörlerin sunduğu sesin sizi çevrelemesini sağlıyor. 

 •  

   

   

  SMART TV

  NEDİR ?

 •  

  Smart TV; multimedya özelliği sağlayan, internete bağlanabilen ve özel işletim sistemine sahip olan televizyonlardır. Akıllı televizyonlar sayesinde telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan girebileceğiniz pek çok uygulamaya ve siteye televizyonunuzdan da ulaşabilirsiniz. Örneğin; televizyonunuza YouTube’u indirebilir ve canınız istediği zaman bu platformdan video izleyebilirsiniz.

   

  Televizyonunuzda yer alan FilmboxDigiturkTivibu gibi platformların uygulamaları sayesinde sevdiğiniz dizileri ve filmleri, bilgisayara bağlı kalmadan, sadece televizyon kumandanızı kullanarak seyredebilirsiniz. Bu arada Android işletim sistemine sahip akıllı televizyonların Android TV olarak adlandırıldığını da belirtelim.

   

  YAŞAM KALİTENİZİ ARTIRAN TEKNOLOJİLER

  Gelişen teknolojiyle birlikte her zamankinden daha net görüntü ve gelişmiş ses deneyimi sunan televizyonlar; hayatınızı kolaylaştırıyor ve ince yapılarıyla yerden tasarruf etmenizi sağlıyor. Şimdi, özellikle Ultra HD (4K) görüntü kalitesi, Quantum Dot ve OLED gibi teknolojiler ile ürünlerini geliştiren Arçelik’in televizyonlarının sahip oldukları teknolojik özellikleri tanıyalım.

 •  

  HDR:

  DAHA ÇOK GERÇEKÇİLİK

 •  

  Aynı rengin onlarca farklı tonunu net bir şekilde görmek istemez misiniz? HDR, bunu sağlayan bir teknoloji. Görüntüdeki ışık seviyesini analiz edip kontrastı artırarak birbirlerine çok yakın tonları bile ayırt etmenizi sağlayan HDR; daha net, daha parlak, daha gerçekçi görüntü sunuyor.

   

  Tabii, Arçelik’in UHD gibi yüksek çözünürlükler için sunduğu bu özellikten faydalanabilmeniz için izlediğiniz içeriğin HDR teknolojisiyle çekilmiş olması gerektiğini hatırlatalım.

 •  

   

  WIDE COLOR GAMUT:

  HAYATA EN YAKIN GÖRÜNTÜ

 •  

  Görüntünün gerçekçiliğini ölçebilmeniz için renklerin gerçek hayattaki gibi görünmesinin önemi büyük. Wide Color Gamut teknolojisi ise insan gözünün gördüğü en yakın görüntüyü size sunabilmek için geliştirildi.

   

  Geniş renk yelpazesi ile tüm detayları doğal bir şekilde sunan Wide Color Gamut sayesinde gerçeğini aratmayacak canlılıkta görüntüler ekranınızda.

 •  

   

  MICRO DIMMING:

  DAHA NET KARANLIK

  SAHNELER

 •  

  Bir film izliyorsunuz, karakter karanlık bir odaya giriyor; heyecan dorukta. Peki, bu odadaki her detayı görebileceğinize emin misiniz? Eğer Micro Dimming teknolojisine sahip bir televizyonunuz varsa emin olabilirsiniz.

   

  Televizyon ekranını binlerce bölgeye ayıran ve milisaniyeler içerisinde en doğru siyah seviyesini belirleyen Micro Dimming, en karanlık sahnelerin bile net olmasını sağlıyor. 

   

 •  

  3D SOUND:

  EVDE SİNEMA DENEYİMİ

 •  

  Sinemada Olduğunuzu Düşünün…

  Sinemadaki ses kalitesi, kendinizi filmin içerisinde hissetmenize yardımcı olan ögelerden biri. 3D Sound da televizyonun içerisinde yer alan üç yönlü sekiz hoparlörü ile size bu atmosferi sunuyor. Sesleri ayırıp bas sesleri arkadaki, tiz sesleri öndeki ve orta değer sesleri aşağıdaki hoparlörlere veren bu sistem, sesin evinizde eşit ve net bir şekilde dağılmasına yardım ediyor. 

   

 •  

   

  AKICI SAHNELERİN

  KAHRAMANI

 •  

  Hareketli sahneleri izlerken görüntüde titreşimler oluşabilir. Video Perfection Engine ise ekrana gelen resim sayısını artırarak akıcılığı sağlayan ve hareketli sahnelerin tadını çıkarmanıza yardımcı olan bir teknoloji.

   


  ARÇELİK

  Yardımve Destek